Katowice Europejskim Miastem Nauki. Nieograniczony dostęp do wiedzy i warsztatów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Katowice Europejskim Miastem Nauki. Nieograniczony dostęp do wiedzy i warsztatów
Rzeźbiarz Rafał Stawowy przy swojej lodowej rzeźbie w Katowicach. "Tygodniem zimna" rozpoczęły obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Ich częścią jest 50 tematycznych tygodni nauki dla społeczeństwa. Każdy z nich ma multidyscyplinarnie prezentować ważny temat będący wyzwaniem dla nauki lub codzienności.Foto: Zbigniew Meissner/PAP

Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 przyznała Katowicom organizacja EuroScience we współpracy z Komisją Europejską. Głównym celem jest zainicjowanie transformacji regionu poprzez naukę oraz zapewnienie mieszkańcom nieograniczonego dostępu do wiedzy. Całoroczny program zbudowano wokół 50 problemów polskiej i światowej nauki, których rozwiązanie ma ogromny wpływ na życie ludzi.

  • W 2024 roku Katowice przeznaczą ponad 630 milionów złotych na inwestycje - tak przewiduje budżet stolicy województwa śląskiego.
  • - Nie będziemy oszczędzać na oświacie i edukacji, ponieważ przed nami Europejskie Miasto Nauki, czyli rok 2024 - podkreśla prezydent Katowic Marcin Krupa.
  • 2 stycznia 2024 roku w Katowicach zainaugurowano obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024. Ich częścią jest 50 tematycznych tygodni nauki dla społeczeństwa. 

W Katowicach rozpoczęły się obchody Europejskiego Miasta Nauki 2024 - to 50 tematycznych tygodni nauki dla społeczeństwa. Każdy z nich ma multidyscyplinarnie prezentować ważny temat będący wyzwaniem dla nauki lub codzienności.

Tematyka poszczególnych tygodni i organizowanych w ich ramach wydarzeń nawiąże do potrzeb wyrażonych przez mieszkańców regionu podczas przygotowań do przedsięwzięcia, prowadzonych przez Konsorcjum Akademickie Katowice - Miasto Nauki.

"50 tygodni w Mieście Nauki"

Jak przekazali organizatorzy, za każdy tydzień odpowiada jedna z uczelni konsorcjum bądź samorząd Katowic, przy czym w każdym tygodniu przynajmniej trzy uczelnie zaprezentują osiągnięcia i zaproponują aktywności dla wszystkich grup odbiorców w każdym wieku. Wydarzenia w ramach 50 tygodni w Mieście Nauki będą bezpłatne, jednak na niektóre z nich będzie obowiązywała wcześniejsza rejestracja.

Najczęściej czytane

Styczeń w Mieście Nauki

W styczniu zaplanowano tygodnie: zimna, skarbów, rysunku, żywności oraz sztucznej inteligencji. Uczestnicy wydarzeń pierwszego z nich zapoznają się z szeroko pojmowanymi zagadnieniami zimna i niskich temperatur, zarówno w nauce, jak i życiu codziennym. Poruszane będą tematy z zakresu: medycyny, biologii, fizyki, geografii, inżynierii, kryminalistyki czy gastronomii.

Posłuchaj

0:23
Obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 cz 1. (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Posłuchaj

0:25
Obchody Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024 cz. 2 (IAR)
+
Dodaj do playlisty
+

 

- Wyruszymy w kosmos, przeniesiemy się również do skali molekularnej, atomowej, a nawet cząstek elementarnych, aby sprawdzić, jakie panują tam temperatury. Poznamy fakty i mity dotyczące zimna i jego wpływu na otoczenie i organizmy żywe - wymienił dyrektor kreatywny do spraw 50 tygodni Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, doktor Łukasz Lamża. - Ponadto sprawdzimy, jak niską temperaturę jest w stanie wytrzymać człowiek. Odpowiemy na pytania, co skrywają lodowce, i dowiemy się, co nam mówią ślady zachowane dzięki niskim temperaturom - dodał.

Obchody będą trwały przez cały rok. Tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024 przyznawany jest przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską.

***

IAR/zch

Polecane