Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Nowy rozkład jazdy pociągów: czy blisko 90-letni rekord Luxtorpedy zostanie pobity?
2023-12-11, 21:12 | aktualizacja 2023-12-11, 22:12
W życie wszedł nowy rozkład jazdy na kolei: podobno w tym roku wprowadzono najwięcej zmian od lat. Zmian na lepsze oczywiście. I są to, jak można się przekonać, zmiany zarówno na szczeblu lokalnym, krajowym, ale też międzynarodowym.
- Jak co roku został wprowadzony nowy rozkład jazdy pociągów. Są poważne zmiany i to, jak zapewnia dyrekcja, bardzo pozytywne.
- Uruchomiono nocne połączenie z Warszawy do Monachium, otwarto nawa trasę kolejową na lotnisko Katowice-Pyrzowice, kończy się remont trasy Kraków-Zakopane.
Chopinem do miasta Mozarta
Międzynarodową gwiazdą zmian jest na nowo wytrasowany pociąg EN Chopin. Nocne połączenie z Warszawy przez Kraków zamiast do Wiednia i Grazu, jedzie docelowo aż do Monachium. – Pociąg jedzie z Monachium do Warszawy w ciągi 14 i 15 minut. W kierunku przeciwnym 14 godzin i dwie minuty – mówi Cezary Nowak, rzecznik PKP Intercity.
Co najważniejsze, po drodze pociąg zatrzymuje się w wielu atrakcyjnych miejscowościach narciarskich, m.in. Rosenheim. Można nim także dojechać do Salzburga – rodzinnego miasta Mozarta.
Ostatnie chwile wiekowego rekordu?
To nie koniec kolejowych atrakcji górskich: wygląda na to, że w tym roku wreszcie zostanie pobity rekord przejazdu na trasie Kraków – Zakopane. W 1936 roku słynna Luxtorpeda (skład SAx 90080) pokonała tę trasę w ciągu 2 godzin i 18 minut. Piotr Hamarnik z PKP PLK zapewnia, że zmodernizowaną trasą, która zostanie uruchomiona 26 grudnia, do Zakopanego dojedziemy w niecałe trzy godziny. Natomiast po zakończeniu wszystkich prac, czas ten ma się mieścić między 2.15 a 2.20. Więc jest wielka szansa, na pobicie rekordu.
Trasa lokalna, sukces globalny
Wraz z nowym rozkładem jazdy oddano do użytku nowe trasy lokalne, m.in. tę do lotniska Katowice-Pyrzowice. – Prawie 48 km zmodernizowanej, w tym 30 km odbudowanej, linii kolejowej, pełna elektryfikacja – wymienia Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK. Można więc powiedzieć: pełen odlot i to globalny, bo z Pyrzowic można polecieć nie tylko do właściwie całej Europy, ale także do Azji.
Przeczytaj także
- Luxtropeda – kultowy superszybki wagon spalinowy wraca na wirtualne tory
- Futurystyczne pociągi na polskich torach. Ambitne plany PKP Intercity
- Przyszłość transportu kolejowego na targach InnoTrans 2022 w Berlinie
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 11.12.2023
Godzina emisji: 11.43
pr