Wysokogórska fotowoltaika. Moda czy rozwiązanie, na który wszyscy czekali?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wysokogórska fotowoltaika. Moda czy rozwiązanie, na który wszyscy czekali?
Przedstawiciele ośrodka testującego nowy typ paneli mają nadzieję, że pokryją one jedną trzecią zapotrzebowania na prądFoto: shutterstock/Max Topchii

W jednym z austriackich ośrodków narciarskich testowane są pionowe systemy paneli fotowoltaicznych. Dzięki takiemu ich mocowaniu nie przeszkadza im zalegający śnieg. Biały puch wręcz poprawia ich efektywność, odbijając światło. 

  • Na czym polega przełomowość systemu zainstalowanego na lodowcu Tiefenbach?
  • Pokrywający wszystko śnieg z przeszkody stał się atutem w wykorzystaniu paneli nowego typu. 
  • Koleje narciarskie będą bardziej przyjazne dla środowiska?

W austriackim ośrodku Sölden na lodowcu Tiefenbach zamontowano innowacyjny system fotowoltaiczny Helioplant. Od znanych nam doskonale paneli różni się on tym, że jego moduły skonstruowane są w sposób krzyżowy. Przypominają trochę obrotowe drzwi i co może się wydać zaskakujące, są instalowane pionowo. 

Panele otoczone, a nie pokryte śniegiem

– Temat zmian klimatu jest dla nas ważny, musimy wdrażać innowacyjne rozwiązania, które opóźniał ten postępujący proces. Takim rozwiązaniem jest wytwarzanie ekologicznej energii na miejscu. Do tej pory fotowoltaika w górach była trudna do wdrożenia. Śnieg osadzał się na modułach. Krzyżowa konstrukcja temu zapobiega – tłumaczy Philip Faulkner, przedstawiciel kolei górskich w Sölden.

Bardzo pomaga w tym też fakt, że światło naturalne odbija się od śniegu. Według wyliczeń realistyczne jest, że wytwarzanie energii na lodowcu będzie wyższe nawet o 40 procent w porównaniu z doliną. Panele rozstawione są na wysokości blisko trzech tysięcy metrów nad poziomem morza.

Najczęściej czytane

Energia produkowana i wykorzystywana na miejscu

Plany dotyczące innowacyjnych paneli są już bardzo ambitne. Koleje linowe są bowiem bardzo energochłonne, a system Helioplant wdrożony nawet w ograniczonym zakresie pozwoli pokryć jedną trzecią ich zapotrzebowania na energię elektryczną. 

Plusem jest także wytwarzanie energii tam, gdzie jest ona wykorzystywana. Przesyłanie jej w wysokie góry wiązało się z poważnymi wyzwaniami infrastrukturalnymi. 


Posłuchaj

4:16
Panele fotowoltaiczne inspirowane drzewami zapewnią energię w górach? (Trójkowy punkt techniczny)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 29.01.2024
Godzina emisji: 11.41

gs/pr/kor-wm

Polecane