Luxtropeda – kultowy superszybki wagon spalinowy wraca na wirtualne tory

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Luxtropeda – kultowy superszybki wagon spalinowy wraca na wirtualne tory
Luxtorpeda, Fablok Zakopane 1936 rokFoto: Alamy Stock Photo / PAP

Luxtorpeda – superszybki pociąg owiany legendą wraca na polskie tory. Tym razem w wersji wirtualnej. Radosław Grec podjął się rekonstrukcji cyfrowej pojazdu, przy pomocy techniki 3D. Efekty zachwycają. 

Posłuchaj

2:57
Luxtorpeda jak prawdziwa (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

tablice, deski, rozkład,autobus FORUM.jpg
"Deski", czyli drewniane rozkłady jazdy znikają z wrocławskiej komunikacji miejskiej

Cyfrowa rekonstrukcja 

– Lubię odtwarzać rzeczy, które już nie istnieją. Chciałem zająć się tematem związanym z kolejnictwem. Na myśl przyszła mi Luxtorpeda. Pociąg cieszył się sporą popularnością w międzywojniu. Niestety nie zachowało się zbyt wiele informacji na jego temat. O istnieniu Luxtorpedy wiedzą często jedynie najbardziej zagorzali fani kolejnictwa – opowiada Radosław Grec.  

Pociąg LUXTORPEDA w 1936 roku Trasa Kraków - Warszawa - film koloryzowany i remasterowany do 4K SWNF / STARA WARSZAWA NA FOTOGRAFIACH

Prace w wielu wymiarach 

– Prace nad projektem trwały od połowy października. Zacząłem wtedy tworzyć model, czyli samą bryłę. Trudnością okazał się brak dostępu do bardziej szczegółowych planów technicznych i rysunków. Musiałem bazować na informacjach, które dostępne są w internecie. Kilku rzeczy musiałem się domyślać i polegać na swojej szczątkowej wiedzy dotyczącej kolejnictwa – mówi.

Luxtorpeda - cała prawda o słynnym wagonie spalinowym / Chrzanowska Telewizja Lokalna

Wizualizacja 

– Wstawiałem model w rzeczywiste nagrania. Wybrałem się z kamerą na torowisko i sfilmowałem je, gdy było puste. Następnie w programie nałożyłem na nie model. Można powiedzieć, że pomieszałem ze sobą świat trójwymiarowy z rzeczywistym. Dodałem też efekty specjalne i udźwiękowianie. Musiałem domyślić się jak brzmiał diesel, który napędzał Luxtorpedę – dodał. 

Luxtorpeda - cyfrowa rekonstrukcja przedwojennego pojazdu szynowego / Radek Grec 

Efekty pracy pana Radosława można podziewać w internecie. Pasjonat zdradził, że planuje już kolejne kolejowe nagrania. Tym razem przymierza się do kultowej, futurystycznej lokomotywy PM 36-1, którą na Wystawie Techniki i Sztuki w Paryżu publiczność nazwała "Piękną Polką".

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 18.03.2021
Godzina emisji: 6.49

zch

Polecane