Matematyka: tak potrzebna, a tak nielubiana, często nierozumiana. Jak to zmienić?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Matematyka: tak potrzebna, a tak nielubiana, często nierozumiana. Jak to zmienić?
Matematyka to "królowa nauk", jednak bardzo nielubiana przez młodzieżFoto: Ground Picture/Shutterstock

Matematyka nie cieszy się dobrą sławą: nie lubią jej dzieci, nie lubią dorośli. A od kiedy liczą za nas komputery, natomiast w sklepie używamy kart płatniczych, wiedza matematyczna jest na coraz niższym poziomie. Tymczasem bez królowej nauk nie ma technologicznego postępu, a ten z kolei wymaga fachowców, których jest niewielu.

  • Matematyka, nazywana "królową nauk", należy do najbardziej nielubianych przedmiotów w szkole. Przebija ją tylko fizyka.
  • Za taki stan rzeczy specjaliści obwiniają skostniały system nauczania matematyki: nudny i niezwykle mało efektywny. Efektem jest zniechęcenie do poznawania tej dziedziny nauki.

Matematyka opisuje każdy kawałek życia

Bez znajomości nauk ścisłych nie ma szansy na zdobycie najlepiej płatnych zawodów. Tymczasem według przeprowadzonych ostatnio kompleksowych badań aż 40 procent młodzieży nie lubi matematyki. Z kolei 17 procent dorosłych przyznaje, że obrzydzenie do tego przedmiotu wyniosło ze szkoły. Według ekspertów to efekt wykorzystywania nieskutecznych metod i braku uczenia umiejętności matematycznego myślenia. Co gorsza, problem nie dotyczy jedynie matematyki. – Podobny problem mamy z nauczaniem fizyki, która jest najbardziej nielubianym przedmiotem szkolnym. Ale tak jest dlatego, że zazwyczaj nauczana jest nudno, źle: dzieciom się wydaje, że to kwestia wykucia jakiś formułek – mówi Anna Wdowińska z Wydawnictwa Edukacyjnego "Perspektywy".

– Matematyka to królowa nauk, ale to także nasze życie. Każdy kawałek naszego życia jest opisywalny matematycznie, wzorami. Gdybyśmy tego nie potrafili zrobić, to nie mamy medycyny, inżynierii – tłumaczy dr Anida Stanik-Besler z Politechniki Opolskiej. – Nie mamy też nauk humanistycznych, bo tam potrzebna jest statystyka – dodaje.

Matematyka jak muzyka, muzyka jak matematyka

Tymczasem do nauki matematyki można wykorzystywać wiele sposobów, choćby… muzykę. I ta metoda jest już wykorzystywana z powodzeniem w wielu krajach. – Takie pojęcia matematyczne, jak wzory, symetria, liczby, wskaźniki, ułamki, dzielenie oraz koncepcja całości i części są istotne zarówno w matematyce, jak i w muzyce – wyjaśnia autorka badań w tej dziedzinie Aisha Aikins z Antalya Belek Üniversitesi w Turcji. – Analogicznie każdy zapis muzyczny, jak tempo, rytm, melodia, harmonizowanie, można przedstawić matematycznie w formie liczb czy działań – wskazuje.

I w Polsce niewiele się zmieni, jeśli nie postawimy na takie, bądź podobne, nowe metody nauczania. W przeciwnym razie wykształcenie techniczne, tak bardzo dziś cenione przez pracodawców, wciąż będzie przywilejem nielicznych.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:37
Matematyka to królowa nauk, niestety bardzo nielubiana (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 11.12.2023
Godzina emisji: 7.14

pr/mgc

Polecane