Sztuczna inteligencja zadba o nasze zdrowie, wystawi zwolnienie, obliczy i wypłaci emeryturę

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja zadba o nasze zdrowie, wystawi zwolnienie, obliczy i wypłaci emeryturę
ZUS przewiduje, że liczba osób, które będą mogły przejść na emeryturę pomostową po zmianie przepisów, wyniesie: w 2024 roku 7,3 tysiąca., w 2029 roku - 4 tysiące, a w 2033 roku - 4,8 tysiąca.Foto: Grand Warszawski/shutterstock

Określenia "siermiężny" i "ZUS" dla wielu osób to wciąż synonim, tymczasem to już przeszłość. Pandemia COVID-19 sprawiła, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych energicznie wkroczył na ścieżkę cyfryzacji, a obecnie coraz śmielej planuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do przyspieszenia i usprawnienia swoich działań.

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych niejako z urzędu zajmuje się właściwie wszystkimi obywatelami Polski od narodzin aż do śmierci.
  • Już teraz większość spraw w ZUS-ie można załatwić przy pomocy Platformy Usług Elektronicznych, a sztuczna inteligencja (AI), big data i rozwiązania chmurowe mają sprawić, że ta instytucja stanie się jeszcze bardziej nowoczesna i sprawna.

Pandemia impulsem do cyfryzacji i digitalizacji

– Dostaliśmy trochę w kość w pandemii – przyznaje prof. Genowefa Uścińska, szefowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Nie poddaliśmy się jednak, tylko postanowiliśmy, że spróbujemy w sposób nowoczesny, cyfrowy, zdigitalizowany, zautomatyzowany obsługiwać obywateli i przedsiębiorców – tłumaczy.

– Niejako z mocy prawa, swoim zarządem obejmujemy wszystkich obywateli: od urodzenia aż do śmierci. Obsługujemy też tych, co pozostają, wypłacając renty rodzinne. Realizujemy też prawo do 500+ i inne świadczenia – wylicza.

240 milionów dni chorobowego

Obecnie ZUS planuje zrobić kolejny krok i zacząć wykorzystywać sztuczną inteligencję (AI), big data, a także rozwiązania chmurowe. Bo przecież obsługując wszystkich obywateli w naszym kraju, danych do analizowania Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma olbrzymią ilość. I kryją one w sobie bardzo dużo niezwykle cennej wiedzy.

Są to np. informacje o świadczeniach dla osób przebywających na zwolnieniu, czyli popularnym L-4. Wg danych ujawnionych przez ZUS, to aż 240 mln dni absencji rocznie. Oznacza to, że Polacy co miesiąc przechorowują dwa miliony dni! Te dane zawierają także informacje o tym, na co ludzie chorują, jaka jest dynamika tych zjawisk i ile to kosztuje. A ich analiza pozwoli efektywniej zarządzać kosztami i usprawnić współpracę z innymi instytucjami.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

3:37
ZUS chce wykorzystać AI, aby usprawnić obsługę klientów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr FiranRadosław Nałęcz
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 8.12.2023
Godzina emisji: 7.10

pr

Polecane