Reklama

reklama

Masz w domu starą cukiernicę, fotografię, obraz? A czy na pewno wiesz, jak o nie dbać?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Masz w domu starą cukiernicę, fotografię, obraz? A czy na pewno wiesz, jak o nie dbać?
Często w naszych domach są obiekty zabytkowe. I tak naprawdę nie wiemy, jak o nie dbaćFoto: Shutterstock/sophiecat

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wydaje książkę o odrestaurowaniu dzieł sztuki i architektury. "Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego" to wydawnictwo wyjątkowe, gdyż jest adresowane do amatorów. Co więcej, ta książka to początek całej serii wydawniczej pomagającej właścicielom obiektów, nie tylko zabytkowych, zdobyć wiedzę, jak o nie dbać.

  • "Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego" zapoczątkowuje cykl wydawniczy skierowany do amatorów, osób, które same chcą coś zrobić w swoim domu, w swoim otoczeniu.
  • Wersja elektroniczna poradnika jest do pobrania za darmo ze strony internetowej Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków.

Pielęgnować, nie konserwować

Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków wydał książkę "Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego". Czyżby współcześni artyści nie mieli wiedzy o warsztacie twórczym i technikach? Bynajmniej!

- Chcemy zwrócić uwagę, że w naszych domach często znajdują się obiekty zabytkowe: stara cukiernica, stara fotografia, być może tkanina, makatka, być może obraz. I tak naprawdę nie wiemy, jak o niego dbać, czym go czyścić, w jaki sposób go eksponować, jak pakować go do transportu. W tej książce znajdziemy odpowiedzi na te pytania - tłumaczy Michał Laszczkowski, dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków. - Nasze poradniki nie są kierowane do specjalistów: gros porad, które się w nich znajdują, są kierowane do osób, które są laikami. W przypadku konserwacji dzieł sztuki czy obiektów zabytkowych, potrzebna jest specjalistyczna wiedza, często techniczna. Ale my nie mówimy ludziom, jak konserwować, mówimy, jak pielęgnować posiadane przez siebie obiekty - zapewnia.

Jak dbać o obiekty nie tylko zabytkowe?

- Żyjemy w czasach, kiedy tak naprawdę wymieniamy stare rzeczy na nowe, kiedy łatwiej jest wymienić niż naprawić. Nasz poradnik to początek całej serii wydawniczej pomagającej właścicielom obiektów, nie tylko tych zabytkowych, zdobyć wiedzę, jak o nie dbać - wskazuje rozmówca Tomasza Miary. – Lada moment pojawią się kolejne wydawnictwa: jak dbać o stary rower, jak dbać o stary samochód, jak prowadzić inwestycję przy zabytku: masz stary dom, co możesz, a czego nie możesz w nim zrobić. No i chyba moja ulubiona: jak zaprojektować ogródek kawiarniany w zabytkowej przestrzeni miasta - wylicza.

Największy zysk: kiedy obiekt przetrwa

Ten poradnik, podobnie jak kolejne, jest do pobrania ze strony NIKZ za darmo. – Ten projekt wydawniczy realizujemy w ramach działalności statutowej, misji. W związku z  tym wersję papierową będziemy sprzedawać "po kosztach", ale jednak będziemy sprzedawać. Natomiast publikacja jest do pobrania za darmo w formie elektronicznej: zależy nam, aby jak najszerzej dostępna. Tu nie chodzi o zarobek – zarobimy wszyscy, jeśli jak najwięcej dzieł sztuki przetrwa dla kolejnych pokoleń – deklaruje dyr. Laszczkowski.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:06
Narodowy Instytut Konserwacji Zabytków zaczyna wydawać książki pomagające właścicielom obiektów, nie tylko zabytkowych, zdobyć wiedzę, jak o nie dbać (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Michał Laszczkowski (dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków)
Data emisji: 22.11.2023
Godzina emisji: 14.13

pr/ans

Polecane