Reklama

reklama

Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii – czytanie jako gimnastyka umysłu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii – czytanie jako gimnastyka umysłu
Wśród seniorów, którzy regularnie czytają książki, pogorszenie pamięci następuje o wiele wolniej, niż u tych, którzy stronią od lektury. Foto: Shutterstock/Ground Picture

Czytanie książek relaksuje, podnosi poziom inteligencji, a nawet może opóźnić proces starzenia i uchronić przed Alzheimerem – 14 listopada rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii.

  • Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii ustanowiono w 2016 roku. W tym roku odbywa się on od 14 do 21 listopada.
  • W instytucjach oświatowych i kulturalnych przez siedem dni odbywają się konferencje, szkolenia, warsztaty biblioterapeutyczne przeznaczone dla dzieci, dorosłych i seniorów.
  • Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi: "Czytanie daje siłę".

Powszechnie wiadomo, że czytanie dobrych książek wzbogaca słownictwo i podnosi poziom inteligencji. Okazuje się, że książka może być też skutecznym lekiem na ból, pomaga zwalczyć bezsenność oraz opóźnia proces starzenia.

Biblioterapia we wzmacnianiu rezyliencji

Jak twierdzą fachowcy, regularne sięganie po lekturę zwiększa poziom naszej rezyliencji. Co kryje się pod tym mądrze brzmiącym słowem? – To znaczy, że możemy budować naszą odporność psychiczną na stres, naszą zdolność adaptacji do zmieniających się warunków, naszą elastyczność, jeśli chodzi o reagowanie na przeciwności losu i różne kryzysy, których doświadczamy w naszym życiu – tłumaczy prof. Anita Has-Tokarz z UMCS.

Gość Trójki powołuje się na dane naukowe, z których wynika, że zaledwie sześć minut czytania może spowodować obniżenie o dwie trzecie poziomu kortyzolu we krwi. – To więcej, niż gdybyśmy słuchali muzyki czy spacerowali – przekonuje profesor Has-Tokarz. – Czytanie jest dla umysłu tym, czym gimnastyka dla ciała – dodaje rozmówczyni Tomasza Miary.

Książka najlepszym przyjacielem seniora

W 2013 roku naukowcy z Rush University Medical Center w Chicago przeprowadzili kilkuletni eksperyment wśród seniorów. Okazało się, że wśród osób, które regularnie czytały książki, pogorszenie pamięci następowało o ponad czterdzieści procent wolniej, niż u tych, którzy stronili od lektury. Coraz częściej mówi się też o czytaniu w kontekście profilaktyki przeciwko zaburzeniom układu nerwowego, czyli m.in. chorobie Alzheimera.

Obchodzony w tym roku w dniach 14-21 listopada Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii jest okazją nie tylko do tego, aby wziąć udział w konferencji, szkoleniu czy warsztatach dotyczących zbawiennego wpływu czytania na nasze zdrowie. Może też być świetnym pretekstem, aby po prostu sięgnąć po dobrą książkę. – Zachęcam, aby państwo poszli do swojej osiedlowej biblioteki – mówi prof. Anita Has-Tokarz.

Posłuchaj

6:18
Ogólnopolski Tydzień Biblioterapii (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: prof. Anita Has-Tokarz (kierownik Katedry Informatologii, Bibliologii i Edukacji Medialnej na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS)
Data emisji: 14.11.2023
Godzina emisji: 11.14

kc/zch

Polecane