"The Crown": przebojowy serial o Elżbiecie II i rodzinie królewskiej. Wystartował szósty, ostatni sezon

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"The Crown": przebojowy serial o Elżbiecie II i rodzinie królewskiej. Wystartował szósty, ostatni sezon
Finałowy sezon "The Crown" został podzielony na dwie częściFoto: Shutterstock/ArtMediaWorx

W jednym z serwisów streamingowych wystartował szósty, i wszystko wskazuje na to, że już ostatni, sezon przebojowego serialu "The Crown" poświęconego królowej Elżbiecie II i brytyjskiej rodzinie królewskiej podczas długich lat jej panowania. Wcześniejsze sezony cieszyły się wielka popularnością i były obficie nagradzane: czy tak będzie i tym razem?

  • Scenarzystą i niewątpliwym kowalem sukcesu serialu "The Crown" jest Peter Morgan. Dwukrotnie był nominowany do Oscara (za "Nixon/Frost" i "Królową") i dziewięć razy do telewizyjnej nagrody Emmy tylko za "The Crown" (ostatecznie dostał dwie nagrody).
  • Serial "The Crown" dotychczas dostał blisko 500 różnego rodzaju nominacji i nagród. Wśród nich było 55 nominacji do telewizyjnych nagród Emmy: 21 zamienionych zostało na statuetki.

Peter Morgan: zajrzeć za kulisy władzy

Swoją niezwykłą popularność i tak dobry odbiór "The Crown" bez wątpienia zawdzięcza scenarzyście Peterowi Morganowi. Uznawany za jednego z najlepszych w swoim fachu, od dawna fascynuje się kulisami władzy (nie tylko królewskiej), tym, czego nie widać, a co wpływa na losy narodów i historię świata. Świadczą o tym jego wcześniejsze scenariusze m.in. do filmów "Krwawy tyran Henryk VIII" (2003), "Królowa" (2006 – nominacja do Oscara), "Ostatni król Szkocji" (2006), "Nixon/Frost" (2008 – nominacja do Oscara), "Kochanice króla" (2008).

- Peter Morgan podchodzi do opowieści [o życiu i panowaniu królowej Elżbiety II - red.] na tyle ciekawie, angażująco, wielowarstwowo, głęboko, że ta historia trafia uniwersalnie do każdego, kto ją ogląda bez względu na szerokość geograficzną… - mówi dziennikarz filmowy Adam Siennica. - Nie trzeba interesować się rodziną królewską, by tę historię polubić i dać się wciągnąć, bo jest ona tak świetnie opowiedziana - zapewnia.

- Część wydarzeń w serialu jest związana z faktami, ale jest na tyle luźnego podejścia do ukazywania pod kątem dramaturgicznym pewnych wydarzeń, że dzięki temu tworzy się też świetną rozrywkę - wskazuje.

The Crown: serial, który był na ekranie dłużej, niż powinien?

Wszystko wskazuje na to, że będzie to ostatni sezon serialu, gdyż Elżbieta II jest tu u schyłku swojego życia. Główna kwestia jednak brzmi, czy "The Crown" wpisze się na listę seriali, które były na ekranie dłużej, niż powinny? Zacznijmy od tego, że finałowy  sezon został podzielony na dwie części, z których pierwsza poświęcona jest księżnej Dianie i kończy się jej śmiercią. I zbiera słabe recenzje: - Odbiór jest fatalny, gdyż ludzie nie lubią tego, co Peter Morgan przygotował. Na razie opowiada o ostatnich dniach księżnej Diany, ale robi to dziwnie, powierzchownie, nudno i strasznie przekombinowanie. Nie wchodząc w szczegóły: w tych odcinkach pojawiają się nawet duchy! - zdradza rozmówca Tomasza Miary.

Jedyną nadzieją jest to, że druga część sezonu finałowego, która trafi na ekrany w grudniu, powróci do wątku głównego, czyli życia i panowania Elżbiety II. I zrobi to w stylu dorównującym poprzednim sezonom.

The Crown | Zwiastun części 1/YouTube Netflix Polska

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:51
Wystartował ostatni sezon serialu "The Crown". Czy dorówna poprzednim sezonom? (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Adam Siennica (dziennikarz filmowy)
Data emisji: 21.11.2023
Godzina emisji: 14.17

pr/ans

Polecane