Sztuczna inteligencja ożywiła głos Edith Piaf. Piosenkarka "przemówi" w swojej filmowej biografii
2023-11-16, 17:11 | aktualizacja 2023-11-20, 09:11
Sztuczna inteligencja odtworzyła charakterystyczny głos Edith Piaf. Zostanie on wykorzystany w animowanej produkcji poświęconej biografii słynnej francuskiej piosenkarki. Nie wszyscy są tym zachwyceni.
- Odtwarzanie głosów znanych ludzi przy pomocy sztucznej inteligencji (AI) jest praktykowane od 10 lat.
- Dyskusja nad "odtwarzaniem" postaci i ich głosów przez AI trwa już od pewnego czasu. Są artyści, którzy się cieszą, że dzięki temu będą "nieśmiertelni", inni nie zgadzają się na takie praktyki.
- - To nie jest nic nadzwyczajnego. Przyszłością jest to, że będziemy mogli z gwiazdami porozmawiać - mówi ekspert.
Świat cyfrowy i naturalny będą koegzystować
Fakt odtworzenia głosu legendarnej piosenkarki francuskiej nie zdziwił Krzysztofa Noworyty ze studia Juice: - To nie jest nic nowego, to jest już praktykowane od dekady. To jest tylko kolejny drobny kroczek w tej wielkiej rewolucji, która dzieje się na naszych oczach. Przyszłością będzie możliwość porozmawiania z Edith Piaf, Elvisem Presleyem, Nelsonem Mandelą, a może też bohaterami naszej historii - tłumaczy. - W grę wchodzi nie tylko głos, ale i wizerunek, cała głęboka tożsamość danej osoby. I to jest przyszłość dla kultury, edukacji i rozrywki - stwierdza.
- Nie jest tak, że świat zmierza do całkowitej cyfryzacji. Wahadło wychyla się w kierunku cyfry, ale przez to będzie jeszcze większy głód naturalności, realności. Więc te światy będą ze sobą koegzystować - przekonuje.
Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi prawdziwych emocji
- Z mieszanymi uczuciami przyjęłam informację, że sztuczna inteligencja sprawi, że Edith Piaf będzie mogła kreować samą siebie. Sztuczna inteligencja nigdy nie zastąpi prawdziwych emocji - powiedziała Izabela Żukowska, pisarka i dziennikarka radiowej Jedynki. - Myślę, że żaden autor nie byłby zachwycony, gdyby to, co kreował na scenie czy poza nią, mogłoby być odtwarzane wielokrotnie i w tak bezduszny sposób wykorzystywane i multiplikowane. Bo to jest nie powstawanie nowego dzieła, tylko multiplikacja, kompilowanie i powielanie tego, co już zostało zrobione - dodaje.
Przeczytaj także:
- Technologia deepfake – czy Hollywood przeżyje rewolucję, a gwiazdy zyskają nieśmiertelność?
- Kto jest lepszy: sztuczna inteligencja czy ludzki mózg? Odpowiedź jest znana
- Gry komputerowe przyszłością edukacji? Na pewno mogą być przydatne!
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autorka materiału reporterskiego: Małgorzata Wosiek
Data emisji: 16.11.2023
Godzina emisji: 14.39
pr