"Dziady", upiory, przodkowie". Rozpoczął się Festiwal Rymkiewiczowski

Warszawie rozpoczęła się pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego. Na wydarzenie złoży się ponad dwadzieścia różnorodnych wydarzeń – od literatury, przez filozofię i teatr po muzykę. Pierwsza edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Dziady, upiory, przodkowie".

"Dziady", upiory, przodkowie". Rozpoczął się Festiwal Rymkiewiczowski

Twórczość Jarosława Marka Rymkiewicza stanowi punkt wyjścia do rozważań podczas Festiwalu Rymkiewiczowskiego. Pierwsza odsłona wydarzenia odbywa się w dniach 2-10 listopada

Foto: Igor Smirnow / Gazeta Polska / Forum

  • Pierwszy Festiwal Rymkiewiczowski rozpoczął się 2 listopada i potrwa przez dziewięć dni.
  • Wydarzenie skupia się na twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, ale traktuje ją również jako punkt wyjścia do rozważań nad wątkami kultury.
  • W programie festiwalu znalazły się między innymi debaty i warsztaty pieśni pogrzebowych.

Pierwsza edycja Festiwalu Rymkiewiczowskiego potrwa do 10 listopada. Wydarzenie skupia się nie tylko na twórczości Jarosława Marka Rymkiewicza, ale traktuje ją jako punkt wyjścia do przeżywania obecnych w niej wątków kultury. Wstępem do wydarzenia była natomiast wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia" w Muzeum Literatury w Warszawie, która jest dostępna do 12 listopada.

Najczęściej czytane:

Festiwal Rymkiewiczowski. Co w programie?

Otwarciem tegorocznej odsłony festiwalu jest debata "Przemoc i polityka" z udziałem redaktorów magazynów filozoficznych. Z kolei na wieczór zaplanowano koncert "Polskie znaki", na którym wystąpią między innymi Małgorzata Sobczyk, Radek Łukasiewicz, Marcin Januszkiewicz i Jarek Ważny. 

– Nasze spotkania będą krążyć wokół głównego hasła festiwalu, czyli "Dziady, upiory, przodkowie" oraz tematu śmierci. Jest to taki czas, kiedy nad tym tematem się pochylamy – mówi dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego Izabela Michalska. – Kolejne spotkania będą na przykład o rozmowie z naszymi zmarłymi, Frankensteinie, czyli czy zmarłych da się przywrócić do życia. To wszystko oczywiście są metafory. Mamy zaplecze literacko-filozoficzne, więc chcielibyśmy przyjrzeć się tej tematyce. 

Rozmówczyni Katarzyny Cygler dodaje, że w rozmowach podczas wydarzenia wezmą także specjaliści z zakresu terapii. – Osoby, z którymi będziemy rozmawiać, pracują często jako tenatolodzy albo terapeuci; tę kwestię śmierci podejmują i rozważają na różnych poziomach.

Festiwal Rymkiewiczowski – spojrzenie na kulturę i tradycję

Jak zapowiada dyrektorka festiwalu, w trakcie wydarzenia uczestnicy przyjrzą się również poglądom na śmierć w kulturze naszego kręgu kulturowego. W rozważaniach nad tym, jakie tradycje towarzyszą żegnaniu zmarłych i żałobie, wezmą udział goście z Ukrainy, Białorusi i Litwy. – Nasze gościnie z krajów sąsiedzkich będą też śpiewać. To bardzo otwarte, żywe spotkanie; mam nadzieję, że wszyscy wyjdziemy z jakąś refleksją i doświadczeniem – opowiada Izabela Michalska.

Śpiew będzie obecny nie tylko podczas paneli dyskusyjnych. W programie festiwalu przewidziano także warsztaty pieśni pogrzebowych. – Przygotowaliśmy trzy wydania tych warsztatów. To małe, kameralne grupy, z różnymi prowadzącymi. (...) Nazwaliśmy je warsztatami śpiewaczymi, ponieważ wszyscy prowadzący wychodzą od tradycji ludowej i pieśni ludowych. Tam jest najbardziej autentyczne źródło, dzięki któremu możemy to wszystko przeżywać – zapowiada gość radiowej Trójki.

"Dziady", upiory, przodkowie". Rozpoczął się Festiwal Rymkiewiczowski (Trójka do trzeciej)
5:19
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Izabela Michalska (dyrektorka Festiwalu Rymkiewiczowskiego)
Data emisji: 2.11.2023
Godzina emisji: 13.13

qch

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.