"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Rymkiewicz. Encyklopedia". Dorobek poety na wystawie w Muzeum Literatury
Wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia" jest dostępna w Muzeum Literatury do 12 listopadaFoto: PAP/Piotr Nowak

Jarosław Marek Rymkiewicz znany jest przede wszystkim ze swej twórczości poetyckiej. Jego debiutancki tomik wierszy zatytułowany "Konwencje", a także późniejsza twórczość spotkały się z dużym zainteresowaniem. Z jego dorobkiem można się teraz zapoznać w Muzeum Literatury w Warszawie, gdzie do 12 listopada trwa wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia".

  • Jarosław Marek Rymkiewicz był m.in. poetą, eseistą, pisarzem i dramaturgiem.
  • Twórca miał szeroki zakres zainteresowań. Jak ocenia dr Łukasz Michalski, wynikało to z jego głębokiego osadzenia w kulturze.
  • Do 12 listopada w Muzeum Literatury w Warszawie można oglądać wystawę "Rymkiewicz. Encyklopedia". Wydarzenie jest inauguracją Festiwalu Rymkiewiczowskiego, który rozpocznie się 2 listopada.

Kim był Jarosław Marek Rymkiewicz?

Jarosław Marek Rymkiewicz (1935-2022) największą popularność i uznanie zdobył dzięki twórczości poetyckiej. Pierwszy tomik, "Konwencje", wydał w 1957 roku. W roku 2003 otrzymał Nagrodę Literacką "Nike" za tom poezji "Zachód słońca w Milanówku". W 2008 roku jego książka o insurekcji kościuszkowskiej "Wieszanie" została nagrodzona Nagrodą Literacką imienia Józefa Mackiewicza. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w 2016 r. wyróżnił Rymkiewicza "za całokształt twórczości jako eseistę, dramaturga i autora m.in. tomu »Zachód słońca w Milanówku«". W tym też roku pisarz otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego.

Jarosław Marek Rymkiewicz – zobacz serwis specjalny Polskiego Radia <<<

Najczęściej czytane:

Jarosław Marek Rymkiewicz. "To była postać niezwykła"

Dr Łukasz Michalski, dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego, określa Rymkiewicza jako człowieka o bardzo szerokich horyzontach i głębokim zakorzenieniu w kulturze. – Pewien krytyk, znawca jego twórczości, pisał, że to taki pisarz, który właściwie w niemal każdym zdaniu do czegoś się odwoływał. Jego poezja była najgłębszym zanurzeniem się w kulturze – opowiada gość "Trójki do trzeciej".

– Z całą pewnością poezja Rymkiewicza wyróżnia się na tle większości współczesnej twórczości bardzo precyzyjną strukturą formalną: rymem, rytmem, niezwykle finezyjnym metrum, nawiązującym do wzorców antycznych – ocenia rozmówca Katarzyny Cygler.

Twórca o wielu zainteresowaniach

Poza twórczością poetycką Jarosław Marek Rymkiewicz był dramaturgiem, tragediopisarzem i komediopisarzem, napisał również dwie powieści. Tłumaczył też poezję anglo- i hiszpańskojęzyczną. Z czego wynikała tak szeroka paleta zainteresowań? – Myślę, że przede wszystkim z jego bardzo głębokiego zanurzenia w kulturze, a także, jak u większości erudytów, głębokiego zakorzenienia we własnej współczesności. Fenomenalnie to łączył w swoich tekstach – ocenia dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego.

Posłuchaj

8:20
Jarosław Marek Rymkiewicz: pisarz głęboko osadzony w kulturze i współczesności (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

"Rymkiewicz. Encyklopedia". Wystawa w Muzeum Literatury

Wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia" to pierwsza tak obszerna prezentacja dorobku, zmarłego przed rokiem, poety. Realizatorzy posłużyli się metodą bohatera, żeby opowiedzieć o jego życiu i twórczości. Na ekspozycji znajdziemy cytaty i wiersze pisarza, jak również nagrania Rymkiewicza i filmy z jego udziałem, którym towarzyszyć będą eksponaty ze zbiorów Muzeum Literatury.

Wystawa jest jednocześnie inauguracją Festiwalu Rymkiewiczowskiego. Podczas wernisażu minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zapowiedział, że wydarzenie odbędzie się w dniach 2-10 listopada. – Rymkiewicz był bardzo potrzebnym Polsce gigantem. Był przecież nie tylko poetą, pisarzem, krytykiem literackim, ale przede wszystkim autorytetem i fascynującym filozofem codzienności oraz życia publicznego – mówił minister.

Jak wyjaśnia Izabela Michalska, kurator wystawy i dyrektorka Festiwalu Rymkiewiczowskiego, wystawa jest próbą rozmowy z pisarzem. – Pisarskie kredo Rymkiewicza brzmi: "Jesteś pisarzem, to jesteś umarły". To hasło przyświeca również naszej wystawie. (...) To jeden z wielu aspektów jego twórczości, jaki chcielibyśmy przybliżyć – zaznacza rozmówczyni Jacka Frentzla.

Posłuchaj

2:43
Dialog na wzór poety. Wystawa "Rymkiewicz. Encyklopedia" w Muzeum Literatury (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Łukasz Michalski (dyrektor Państwowego Instytutu Wydawniczego)
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Data emisji: 20.09.2023
Godziny emisji: 13.12, 14.17

qch

Polecane