Czas: jak sobie z nim poradzić, jak wykorzystywać go dobrze i efektywnie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czas: jak sobie z nim poradzić, jak wykorzystywać go dobrze i efektywnie?
Przeciętny Polak spędza dwie godziny dziennie w mediach społecznościowych. Są one jednym z największych "pożeraczy czasu"Foto: LightField Studios/Shutterstock

W nocy z soboty na niedzielę po raz kolejny zmieniamy czas z letniego na zimowy. Wiele osób cieszy się, że będzie mogło przy tej okazji spać godzinę dłużej. Ale czy w ogóle potrafimy wykorzystać swój czas, umiemy nim odpowiednio gospodarować? A może powinniśmy sobie pozwolić na "marnowanie czasu"?

  • Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z soboty (28 października)  na niedzielę (29 października). O godz. 3.00 powinniśmy wskazówki zegarów cofnąć o godzinę.
  • Przeciętny Polak spędza dwie godziny dziennie zalogowany w mediach społecznościowych, które są klasycznym "pożeraczem czasu". Niestety, takie zachowania maja tendencje wzrostową.

Zmiana czasu: jaki jest jej sens?

Tak naprawdę już od kilkunastu lat trwa dyskusja na temat sensowności, czy raczej bezsensowności, stosowania zmiany czasu. Ekonomiści wykazują, że dawno już zniknęły powody dla których na początku XX wieku zaczęto stosować zmianę czasu. Również lekarze, psychologowie i psychiatrzy wskazują na poważne i negatywne skutki zdrowotne przestawiania zegara. – Będziemy się przez kilka dni adaptować, ona wzmaga tak duży stres w organizmie, że np. zwiększa się liczba zawałów i udarów przez kilka po zmianie czasu – mówi Beata Rajba psycholog z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Kierat "muszę, powinienem"

Rozmówczyni Piotra Firana uważa, że tempo w jakim żyjemy ewolucyjnie nie jest naszym tempem. – Jesteśmy swoim najgorszym wrogiem: mamy wydawać pieniądze i mamy te pieniądze zarabiać. Większość pacjentów w moim gabinecie funkcjonuje w kieracie "muszę, powinienem": nie mam prawa do odpoczynku, nie mam prawa do gorszego dnia, dlatego, że muszę, powinienem być bardziej efektywny, bardziej produktywny, zrobić więcej – opowiada. – To "muszę, powinienem" jest naszym chomątem, które zakładamy na szyję, aby ciągnąć to wszystko – tłumaczy.

– Oferuje nam się dużo sposobów, żeby być bardziej efektywnym, w byciu w tym kieracie: np. "zasada jednej minuty", "zasada 10 + 2x5"... To wszystko są zasady, które wymyślił biznes po to, abyśmy mieli poczucie, że kontrolujemy ten nasz chaos i zbyt ciężką pracę – dodaje.

Jak odzyskać swój czas?

Co można zrobić, aby wyrwać się z tego kieratu, aby odzyskać kontrolę nad swoim czasem i swoim życiem? – Są dwie możliwości. Pierwsza to być jak… dziecko. Dzieci funkcjonują wg własnego, wewnętrznego zegara: idą spać, kiedy są zmęczone, jedzą, kiedy są głodne. I to jest coś, co bardzo procentuje – radzi Trójkowy gość. – Ale jeżeli lubimy planowanie i jesteśmy do niego przyzwyczajeni, możemy rozrysować sobie swój dzień. Zobaczymy wtedy, ile czasu spędzamy śpiąc, ile pracując, a ile np. w mediach społecznościowych. Okazuje się, że przeciętny Polak spędza dziennie 6,5 godziny przed komputerem, z czego aż dwie godziny zalogowany w mediach społecznościowych. Co więcej ma to tendencje wzrostowe – ostrzega.

– Okaże się wtedy, że mamy dużo takich zjadaczy czasu, które wydają się odpoczynkiem, a są ciągłym bodźcowaniem. A my czasem potrzebujemy się zrelaksować, wyciszyć… – wskazuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:00
Czy marnowanie czasu jest złe? Jak odzyskać kontrolę nad swoim czasem (Bed and breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan
Gość: Beata Rejba (psycholog, Dolnośląska Szkoła Wyższa)
Data emisji: 28.10.2023
Godzina emisji: 6.42

pr/kul

Polecane