Urlop – sprawa poważna. Naukowcy wiedzą, ile powinien trwać, abyśmy naprawdę wypoczęli
2023-08-12, 11:08 | aktualizacja 2023-08-12, 11:08
Wypoczynek ma ogromny wpływ na nasze życie prywatne i zawodowe, to oczywiste. Jednak okazuje się, że sprawy urlopowe są, wbrew pozorom, mocno skomplikowane. Bo co jest lepsze: 2-3 tygodnie bez przerwy czy krótsze wyjazdy kilka razy w roku? Odpowiedź nie jest prosta.
- Badania psychologów wykazały, że czas odpoczynku powinien wynosić przynajmniej osiem dni.
- Jeżeli sytuacja w pracy jest niekomfortowa, to nawet dłuższy urlop niewiele pomoże: wracamy przecież do tego, od czego uciekaliśmy.
- Trzy czy nawet cztery tygodnie urlopu nie zrekompensują tego, że przez cały rok nie odpoczywaliśmy – ostrzega psycholog Aleksandra Plewka.
Osiem dni to minimum
– Psychologów oczywiście interesuje, jak ludzie mogą skutecznie odpoczywać. Doszliśmy do wniosku, że najlepiej, gdyby to było powyżej ośmiu dni. Wynika to z faktu, że przez pierwsze trzy dni wypoczynku nadal jeszcze jesteśmy w pracy. To znaczy zastanawiamy się nad niedokończonymi sprawami, co można by było jeszcze zrobić, czy wszystko załatwiliśmy itd. – mówi psycholog Aleksandra Plewka. – Wiadomo, że nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić, ale jednak osiem dni to jest ten minimalny czas – wskazuje.
Do czego wracamy?
– Strategie urlopowe w dużej mierze zależą też od tego, jak mamy zorganizowane życie poza urlopem. Jeżeli nasze życie zawodowe jest chaotyczne albo niesatysfakcjonujące przez cały rok, to trudno oczekiwać, że jak weźmiemy tydzień, osiem dnia a nawet 14 dni urlopu, to będzie lepiej, kiedy wrócimy. Przecież de facto wracamy do tego samego – tłumaczy Trójkowy gość. – Stąd u wielu osób pojawia się „syndrom kończącego się urlopu”: będąc jeszcze na urlopie stresują się, że wracają do pracy – dodaje.
Lepiej krótko, ale regularnie
– Prawda jest taka, że trzy czy nawet cztery tygodnie urlopu nie zrekompensują nam tego, że przez cały rok nie odpoczywaliśmy. Lepiej jest jeżeli odpoczywamy regularnie, czyli chodzimy na spacery, mamy weekend urlopu co pewien czas. Wtedy jesteśmy bardziej wypoczęci, niż w sytuacji, gdy pracujemy cały czas, a potem jedziemy nagle na trzytygodniowy urlop – wyjaśnia Aleksandra Plewka. – Zamknięcie maila, wyłączenie telefonu służbowego nawet na dwa dni: to jest to, co nas naprawdę resetuje – stwierdza.
Przeczytaj także
- Wakacje. Czy potrafimy efektywnie wykorzystać urlop? Co zrobić, by naprawdę wypoczywać?
- Jak bezboleśnie wrócić do pracy po urlopie? Warto zapytać o to swój mózg
- Świadomy wypoczynek lekiem na zmęczenie pracą?
Posłuchaj
***
Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr Firan, Raf Uzar
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 12.08.2023
Godzina emisji: 7.43
pr/kul