Asertywność: ważny element naszego życia i pracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Asertywność: ważny element naszego życia i pracy
Jak się bronić przed robocallami?Foto: Shutterstock.com/GaudiLab

Technologia i bycie wiecznie dostępnym w sieci i dla innych ma wiele plusów. Wiąże się jednak także z licznymi minusami: ciągłe połączenie z pracą, skrzynka mailowa czy telefon, które w niektórych przypadkach muszą być włączone 24/7. Te z kolei powoduje, że zaciera się balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Jak być asertywnym w pracy i w życiu osobistym, jak dbać o zachowanie work-life balance?

  • Ciągłe bycie online, brak wyznaczenia wyraźnych granic między życiem prywatnym a zawodowym, może mieć bardzo poważne skutki dla naszego zdrowia
  • Asertywność w kontaktach z szefem jest niezwykle przydatna: pokazując mu, gdzie stawiamy granice, równocześnie ułatwiamy mu komunikację z nami oraz zarządzanie naszym stanowiskiem

Pomocne "koło życia"

– Prowadzę treningi rozwoju osobistego i interpersonalnego i bardzo często na tych treningach dowiaduję się, że ludzie mają problem z asertywnością: wobec innych, ale też wobec siebie. To wewnętrzna asertywność, gdzie my mówimy "Stop! Potrzebujemy równowagi, balansu" – mówi psycholog dr Iwona Tyrna-Łojek. – Tego nam bardzo często brakuje – wskazuje.

– Spotykam się na co dzień z osobami, które są przepracowane, które mówią "za chwilę, jutro, pojutrze, zajmę się wypoczynkiem, relaksem i czasem dla znajomych". Żeby nie okłamywać siebie i innych, warto skorzystać z "koła życia", które podzielone jest jak pizza, na osiem części oznaczających ważne strefy naszego życia: przyjaciele, rodzina, wypoczynek, rozwój duchowy, kariera, finanse, zdrowie, rozwój osobisty – tłumaczy Trójkowy gość. – Tam zaznaczamy procentowo naszą satysfakcję z tego, jak my się realizujemy w danej strefie. I jeżeli mamy duże różnice, np. praca 95 procent, a zdrowie 10 procent, to widzimy, że coś jest nie tak – wyjaśnia.

– Kiedy znajomi mówią "Weź na luz", to nie zawsze bierzemy to do siebie. Ale metoda "koła życia" pozwala zmierzyć się z prawdą. I od nas tylko zależy, co my dalej z tym zrobimy – dodaje.

Warto powiedzieć "nie"

– Ważne jest, aby uruchomić samoświadomość i określić swoje mocne strony oraz ograniczenia. Bo asertywność, to jest wyznaczanie granic na podstawie wiedzy o swoich zdolnościach, umiejętnościach i ograniczeniach. Czyli najpierw wyznaczamy ramy na własne potrzeby, a potem wychodzimy z nimi do ludzi. Oczywiście, są też momenty, że wychodzimy ze strefy komfortu, ale wtedy robimy to na własnych zasadach – mówi rozmówczyni Piotr Firana. – Często myślimy, że jeżeli asertywnie porozmawiamy z szefem, to on nas zwolni. Błąd: dzisiaj szef nie chce już bezbarwnych, nieukształtowanych pracowników. Kiedy szef pozna, na co się zgadzamy, a na co nie, wtedy łatwiej mu się z nami komunikować, łatwiej nami zarządzać – zapewnia.

Przeczytaj także


Posłuchaj

7:17
Jak zachować work-life balance (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Piotr Firan
Gość: dr Iwona Tyrna-Łojek (psycholog)
Data emisji: 2.02.2023
Godzina emisji: 11.43

pr

Polecane