Studenckie koła naukowe – dlaczego warto do nich dołączyć?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Studenckie koła naukowe – dlaczego warto do nich dołączyć?
Koła naukowe pozwalają studentom na poszerzanie wiedzy i kręgu znajomychFoto: shutterstock/Studio Romantic

Rozwijają twarde i miękkie kompetencje, a przy okazji dają możliwość zawarcia nowych znajomości i zwiększają szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy – działające na uczelniach koła naukowe to ciekawa opcja dla studentów, którym nie wystarcza uczestnictwo w obowiązkowych zajęciach.

  • Koła naukowe są inicjatywą, dzięki której studenci mogą poszerzać wiedzę w interesującej ich dziedzinie. Dają też szansę na zdobywanie doświadczenia, nawiązywanie nowych kontaktów i znalezienie atrakcyjnej pracy.
  • Na samej tylko Politechnice Warszawskiej działa ponad 150 kół naukowych.
  • W dniach 10-11 października 2023 roku na PW odbywają się XX Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK. Wstęp wolny.

Głównym źródłem wiedzy zdobywanej przez studentów na uczelniach są wykłady i ćwiczenia – warto jednak rozważyć zapisanie się do jednego z nieobowiązkowych kół naukowych. Ich wachlarz jest zazwyczaj szeroki, a na samej tylko Politechnice Warszawskiej działa ponad 150 takich grup. – Niezależnie od tego, jakie kto ma zainteresowania, jest w stanie znaleźć wszystko – przekonuje Kamila Czak–Żukowska z Rady Kół Naukowych PW.

Co daje uczestnictwo w kołach naukowych?

Na tej technicznej uczelni można zapisać się na dodatkowe zajęcia związane nie tylko z robotyką, lotnictwem czy informatyką, ale też na przykład z prawem czy zarządzaniem. Członkowie kół regularnie spotykają się, wyznaczając sobie kolejne zadania i realizując wspólne projekty.

– Działalność w kołach naukowych bardzo rozwija nie tylko kompetencje stricte twarde, takie jak wiedza techniczna, ale również umiejętności miękkie, które są przecież bezcenne w codziennym życiu – zapewnia gość Trójki.

Niektóre projekty realizowane w ramach kół trwają o wiele dłużej niż semestr czy nawet rok akademicki. Tak jest m.in. z budowanym na PW satelitą. Co istotne, nowi studenci mogą dołączać do już funkcjonujących projektów.

Ważną korzyścią z uczestnictwa w kołach naukowych są wyjazdy na różnego rodzaju konferencje czy zawody. Można tam nawiązać znajomości, które zaowocują w przyszłości otrzymaniem atrakcyjnej oferty pracy. – Słyszałam od wielu studentów, że jest im dużo łatwiej znaleźć pracę, bo mają doświadczenie działalności w naszych kołach – mówi Kamila Czak–Żukowska.

Koła naukowe na targach

We wtorek, 10 października, w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej rozpoczną się XX Targi Kół Naukowych i Organizacji Studenckich KONIK. Będzie można tam sprawdzić, jak studenci rozwijają swoje pasje i umiejętności poza regularnymi, obowiązkowymi zajęciami. Impreza potrwa dwa dni, a wstęp na wszystkie wydarzenia jest darmowy.


Posłuchaj

6:12
Studenckie koła naukowe (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Radosław Nałęcz
Gość: Kamila Czak–Żukowska (Rada Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej)

Data emisji: 9.10.2023
Godzina emisji: 9.44

kc 


Polecane