Wiosenne migracje ptaków – mogą pomóc w walce ze stresem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wiosenne migracje ptaków – mogą pomóc w walce ze stresem
Jedna jaskółka wiosny nie czyni – dlatego przylatują one stadami.Foto: Shutterstock/Peter Bocklandt

Trwa wielka wiosenna migracja ptaków. Miliony z nich przelatują wiosną nad naszymi głowami, aby osiedlić się w nowych miejscach lub wrócić do dawnych gniazd. Obserwowanie ptasich wędrówek to świetna forma relaksu i metoda na zmniejszenie stresu.

  • Jako pierwsze przylatują do nas po zimie skowronki, czajki, bociany i jaskółki.
  • Niektóre ptaki, migrując, zamieniają się między sobą miejscami.
  • Nad Polską przebiegają trzy ptasie szlaki migracyjne: atlantycki, alpejski i bliskowschodni.

Jako pierwsze przylatują do Polski po zimie skowronki i czajki. Zaraz za nimi meldują się bociany i jaskółki. – Mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni. To prawda, jedna nie, ale one przylatują stadnie – zauważa ornitolog, prof. Piotr Tryjanowski.

Peleton ptasich turystów zamykają m.in. jeżyki, wilgi i gąsiorki, które mogą dotrzeć do nas nawet pod koniec maja.

Rytualna zamiana miejsc

Oprócz tych najbardziej znanych gatunków, wiosną do Polski zlatują też "kolorowe ptaki" o nieco egzotycznym wyglądzie. Jednym z nich jest żołna, żywiąca się pszczołami i trzmielami. Ci, którym natura poskąpiła wielobarwnego upierzenia, rekompensują sobie to innymi zaletami. Przykładem jest skowronek, słynący z wyjątkowo pięknego śpiewu.

Niektóre ptaki, pozornie będące z nami przez cały rok, również migrują, tyle że zamieniają się między sobą miejscami. Do tej grupy należą m.in. dobrze znane sikory bogatki, gile czy zięby. – To dotyczy również powoli gatunków z innych rodzin, które pierwotnie w Polsce praktycznie w ogóle nie zimowały, chociażby rudzików – mówi ornitolog Bartłomiej Woźniak.

Ptaki w walce ze stresem

Podglądanie wiosennych ptasich zwyczajów może się okazać całkiem skutecznym lekarstwem na stres. – Warto wyjść, pospacerować wśród zieleni, naładować baterie, po prostu trochę wyczyścić mózg, zapomnieć o problemach dnia codziennego, a przy okazji potrenować uważność. Bardzo do tego zachęcam – mówi prof. Tryjanowski.

Każdej wiosny nad Polską możemy oglądać dziesiątki milionów ptaków. Nad naszym krajem przebiegają bowiem trzy ptasie szlaki migracyjne: atlantycki, alpejski i bliskowschodni. Najlepsze warunki do obserwacji znajdziemy na północy Polski. Jak wyliczono, nad Helem w czasie tylko jednej godziny może przelatywać nawet kilkadziesiąt tysięcy ptaków.

Posłuchaj

4:09
Wiosenne migracje ptaków mogą pomóc w walce ze stresem (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 


***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału: Przemysław Lis
Data emisji: 28.03.2024
Godzina emisji: 9.49

kc/wmkor

Polecane