Reklama

reklama

"Podwójna tożsamość". Reportaż-wspomnienie Alexa Dancyga

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Podwójna tożsamość". Reportaż-wspomnienie Alexa Dancyga
Warszawski mural Alexa Dancyga, wziętego do niewoli i zabitego przez HamasFoto: WOJTEK RADWANSKI/AFP/East News

Reportaż "Podwójna tożsamość" to historia Alexa Dancyga, Żyda urodzonego w Warszawie. Z Polski do Izraela wyjechał jako kilkuletni chłopiec. Od tamtej pory uważał się za człowieka o dwóch tożsamościach - polskiej i żydowskiej. Wczoraj potwierdzono śmierć Alexa Dancyga, który od października był przetrzymywany przez Hamas.

Alex Dancyg w Warszawie spędził pierwsze 9 lat swojego życia. W 1957 roku razem z rodzicami wyemigrował do Izraela. Tam zamieszkał na stałe i rozpoczął pracę w kibucu. W 1986 roku dostał propozycję, by pojechać do Polski jako tłumacz wraz z pierwszą grupą młodzieży izraelskiej. Była to jego pierwsza wizyta w Polsce po 30 latach. W trakcie tej wizyty odnalazł swoje powołanie. Został przewodnikiem. Rozumiał swoją misję jako konieczność pokazania Polski nie tylko w kontekście miejsca kaźni, ale miejsca, gdzie na świat przyszli wspaniali Polacy ratujący Żydów. Przekonywał innych przewodników, żeby pokazywali wspólne dzieje, te dobre i te złe, bez fałszu i zakłamania. Pracował w Instytucie Yad Vashem, gdzie zajmował się szkoleniem przewodników oraz organizowaniem wymiany młodzieży z Polski i Izraela.

Kim był Alex Dancyg?

W poniedziałek (22 lipca) rzecznik MSZ Paweł Wroński potwierdził w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową śmierć Alexa Dancyga, który od października był przetrzymywany przez Hamas. W marcu o śmierci Dancyga jednostronnie informował Hamas. Doniesienia nie zostały wówczas przez nikogo potwierdzone. Dziś informację o śmierci podała izraelska organizacja społeczna Forum Rodzin Zakładników i Zaginionych.

Alex Dancyg był historykiem o polskich i izraelskich korzeniach. Przez wiele lat współpracował z Instytutem Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Jad Waszem. Od 1990 roku prowadził kursy dla przewodników opiekujących się grupami Izraelczyków przyjeżdżających do Polski.

Aktywnie działał na rzecz dialogu polsko-żydowskiego. Sam o sobie mówił: "Mam podwójną tożsamość i wielkie szczęście, ponieważ przez ostatnie lata mogę nauczać o Polakach w Izraelu, a w Polsce dzielić się swoją wiedzą o Żydach".

Czytaj też: Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdza: Alex Dancyg nie żyje


Posłuchaj

13:15
"Podwójna tożsamość" - reportaż Marty Rebzdy (Reportaż w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł reportażu: "Podwójna tożsamość"
Autorka reportażu:
 Marta Rebzda
Data emisji: 
23.07.2024
Godzina emisji:
 18.40

kc/qch/wmkor

Polecane