Prof. Zielonka: problemu migracji nie można rozwiązać jednym dekretem, trzeba wielu lat pracy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Prof. Zielonka: problemu migracji nie można rozwiązać jednym dekretem, trzeba wielu lat pracy
Polska domaga się od Komisji Europejskiej działań, które ograniczą napływ nielegalnych migrantów Foto: PAP/EPA/Alessandro Serran / Avalo

– Problemu migracji nie można efektywnie rozwiązać jednym dekretem – ocenił w Programie 3. Polskiego Radia prof. Jan Zielonka (Uniwersytet Oksfordzki).

 Polska nie zaakceptuje szkodliwych rozwiązań ws. migracji, a referendum jest konieczne, żeby wzmocnić wagę naszego głosu na forum Unii Europejskiej  zapowiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk po debacie w Parlamencie Europejskim i spotkaniu ambasadorów państw członkowskich.

Chodzi o środową debatę w Parlamencie Europejskim o "potrzebie szybkiego przyjęcia pakietu w sprawie azylu i migracji", a także o decyzji o przyjęciu na posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE ostatniego elementu pakietu migracyjnoazylowego.

Prof. Jan Zielonka, europeista z Uniwersytetu w Oksfordzie, ocenił, że problemu migracji efektywnie nie można rozwiązać jednym dekretem. Jak mówił, oznaczałoby to, że trzeba zająć się biedą w Afryce i na Bliskim Wschodzie, wojną, zmianami klimatycznymi. Dodał, że potrzebny jest wieloletni wysiłek, a perspektywa polityczna w krajach narodowych UE jest krótsza.

Rozmówca Trójki mówił także, że wcześniej wśród krajów UE było mniejsze poparcie dla paktu migracyjnego.

Najczęściej czytane

Pakt azylowomigracyjny

Tzw. pakt azylowo–migracyjny, to przygotowana przez Komisję Europejską propozycja zmiany obowiązujących przepisów unijnych. Przewiduje ona m.in. system "obowiązkowej solidarności". Polega on de facto na tym, że albo kraje przyjmują migrantów, albo muszą płacić ok. 20 tys. euro za każdą osobę.

Hiszpania, kierująca pracami Unii Europejskiej, poinformowała w środę o zgodzie większości krajów na negocjacje z europarlamentem w tej sprawie. Ambasadorowie porozumieli się w sprawie ostatniego elementu paktu, czyli regulacji kryzysowej. 

Podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu Beata Szydło zwróciła uwagę, że pakt forsowany jest głównie przez Niemców ze względu na to, że Polska chce sprzeciwić się nielegalnej migracji. Pytanie o przymusową relokację padnie w towarzyszącym wyborom referendum 15 października.

Zobacz w Niezalezna.pl: Bruksela chce narzucić przymusową relokację. Prezes PiS: tylko nasza partia nie ugina się pod naciskami

W środę Polska podtrzymała swój sprzeciw wobec paktu migracyjnego. Podobne stanowisko utrzymały Węgry. Zastrzeżenia zgłosiły także Czechy, Słowacja i Austria. Temat paktu poruszy premier Mateusz Morawiecki, który w hiszpańskiej Granadzie uczestniczy w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej.

Więcej o pakcie migracyjnym i migracji  w rozmowie:

Posłuchaj

6:10
Prof. Jan Zielonka o migracji (Trójkowy Komentarz Dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Czytaj w Radio Rzeszów: Prezydent Andrzej Duda: stanowisko prezydenta i rządu ws. paktu migracyjnego jest jednolite

Zobacz na tvp.info: Europoseł PiS Beata Szydło: referendum pozwoli blokować pakt migracyjny

***

Tytuł audycji: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Dariusz Wieczorkowski
Gość: prof. Jan Zielonka z Uniwersytecie w Oksfordzie
Data emisji: 05.10.2023
Godzina emisji: 17.47

Trójka/in./

Polecane