Nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości – komentarz konstytucjonalistki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowe rozporządzenie ministra sprawiedliwości – komentarz konstytucjonalistki
Prof. Anna Łabno krytycznie odniosła się do projektu rozporządzenia ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.Foto: Shutterstock/siekierski.photo

– Treści zawarte w tym projekcie naruszają podstawowe zasady organizacji sądownictwa i wymiaru sprawiedliwości w Polsce – mówi prof. Anna Łabno o projekcie jednego z pierwszych rozporządzeń nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Suwerenna Polska domaga się debaty w sprawie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Adama Bodnara. Ministrowi stawiany jest zarzut łamania Konstytucji przy okazji projektu rozporządzenia dotyczącego regulaminu sądów powszechnych.

– Rozporządzenie jest aktem prawnym, który ma swoją pozycję poniżej ustawy, służącym do wykonania ustawy, a zatem jeżeli zawiera inne normy niż te, które są w upoważnieniu ustawowym, to pozostaje w sprzeczności z tą ustawą i pozostaje oczywiście w sprzeczności z Konstytucją – przypomina prof. Anna Łabno, konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego.

– Znając treści, które są zawarte w tym projekcie, trzeba jednoznacznie stwierdzić, że one naruszają podstawowe zasady organizacji sądownictwa, wymiaru sprawiedliwości w Polsce, w szczególności te, które dotyczą niezawisłości sędziowskiej, niezależności sądów, nieusuwalności ze stanowiska. Wprawdzie ta nieusuwalność nie jest jednoznacznie wyrażona, ale ona pośrednio jest zawarta w proponowanych regulacjach – dodaje gość "Trójkowego komentarza dnia".

– Mnie się wydaje, że chodzi tutaj o stworzenie sytuacji zastraszenia, to znaczy pokazania, że trzeba przemyśleć to, co się robi. Mam tu na myśli tych sędziów, którzy zostali powołani po roku 2017, także członków Krajowej Rady Sądownictwa. Tworzy się w ten sposób taka atmosfera zagrożenia. W ostatnich latach było powołanych chyba przeszło 3000 sędziów, to bardzo duża grupa ludzi. Trudno się dziwić, że oni zaczynają się zastanawiać, jak w tej sytuacji można sądzić i jakie środki prawne można zastosować – mówi prof. Łabno.

Posłuchaj

7:47
Prof. Anna Łabno o projekcie jednego z pierwszych rozporządzeń nowego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara (Trójkowy komentarz dnia)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Trójkowy komentarz dnia
Prowadzi: Magdalena Drohomirecka
Gość: prof. Anna Łabno (konstytucjonalistka z Uniwersytetu Śląskiego)
Data emisji: 18.12.2023
Godzina emisji: 17.46

kc/ans 

Polecane