"Dewajtis". Serial o wartościach najważniejszych: honorze, odpowiedzialności, wadze danego słowa
2023-09-13, 14:09 | aktualizacja 2023-09-13, 16:09
TVP przeniosło na ekran znaną powieść Marii Rodziewiczówny "Dewajtis". Premiera siedmioodcinkowego serialu odbędzie się w niedzielę, 17 września. Główne role grają Michalina Olszańska i Karol Dziuba, a partnerują im m.in. doświadczeni: Mirosław Baka, Małgorzata Pieczyńska, Maria Pakulnis i Tomasz Sapryk.
- "Dewajtis" po raz pierwszy ukazał się w roku 1888 w odcinkach w "Kurierze Warszawskim". Wydanie książkowe ukazało się rok później i do końca XIX wieku powieść była wznawiana jeszcze dwa razy.
- Siedmioodcinkowy serial TVP na podstawie "Dewajtis" będzie miał premierę 17 września.
- "Najważniejsze w wymowie książki są honor, odpowiedzialność, waga danego słowa. Rzeczy, które niestety we współczesnym świecie czasami są zapomniane, czasami nieprzestrzegane w imię łatwiejszego życia" – mówi Ilona Łepkowska, kierowniczka literacka zespołu scenarzystów serialu "Dewajtis".
Powieść, którą warto przypomnieć
Serial "Dewajtis" jest adaptacją powieści Marii Rodziewiczówny pod tym samym tytułem. W okresie międzywojennym był to wielki przebój czytelniczy, również po wojnie powieść cieszyła się dużą popularnością. – Teraz może troszeczkę jest zapomniana, ale warto ją przypomnieć choćby poprzez serial telewizyjny – mówi scenarzystka Ilona Łepkowska, szefowa literacka zespołu, który stworzył scenariusz do serialu TVP.
W siedmiu odcinkach serialu o miłości, honorze i rodzinie splatają się losy zaściankowo-dworskiej społeczności, której życie odmieniło powstanie styczniowe. Żądanie umierającego ojca nakłada na młodego Marka Czertwana obowiązek zajęcia się majątkiem ziemskim Poświcie, pozostawionym przez zaginionego przyjaciela ojca, powstańca, magnata Kazimierza Orwida. W jaki sposób Marek, zmuszony do opieki nad posiadłością w Poświciu, poradzi sobie w nowej sytuacji?
Trudności z językiem
– Nie pracowałam nad tym sama, tylko byłam szefem literackim trzyosobowego zespołu składającego się z Ariadny Lewańskiej, Moniki Franczak i Pawła Jurka. Na początku zadaliśmy sobie pytanie, co dla nas jest najciekawsze w tej powieści, co chcielibyśmy zachować, w jaki sposób tę książkę, niekoniecznie linearną i prostą do adaptacji, przełożyć na język filmu i serialu telewizyjnego. Postanowiliśmy skupić się na losie Marka Czertwana, czyli historie z przeszłości przypomnieć dość krótko, w retrospekcjach. I na tym oparliśmy oś adaptacji – zdradza kulisy pracy rozmówczyni Michała Żołądkowskiego. – Dialogów jest mało i dodawanie ich jest o tyle trudne, że trzeba było się zdecydować, na ile mają one być stylizowane na język XIX-wieczny, co mogłoby być ciężkie dla współczesnego widza, a na ile powinny być bliżej języka współczesnego, zachowując jednak pewną staroświeckość. Staraliśmy się to wypośrodkować, żeby było to wszystko zrozumiałe, ale jednocześnie abyśmy czuli klimat epoki – tłumaczy.
To, co w książce najważniejsze
– Będę bardzo szczęśliwa, jeśli na ekran przeniesie się to, co jest najważniejsze w wymowie książki: honor, odpowiedzialność, waga danego słowa. Takie rzeczy, które niestety we współczesnym świecie czasami są zapomniane, czasami nieprzestrzegane w imię łatwiejszego życia. A tutaj jest bardzo pięknie pokazane, jak to jest ważne – mówi Trójkowy gość.
Przeczytaj także
- "Dewajtis" - nowy serial kostiumowy Telewizji Polskiej
- Serial "Alternatywy 4" Stanisława Barei: PRL-owska Polska i jej absurdy
- Nieodparty urok dawnych seriali policyjnych: po latach wciąż je kochamy
- Serialowa sensacja na kosmiczną skalę: agenci Scully i Mulder wracają!
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Ilona Łepkowska (scenarzystka, kierowniczka literacka zespołu scenarzystów serialu "Dewajtis")
Data emisji: 13.09.2023
Godzina emisji: 13.15
pr