"Wejść" do Powstania Warszawskiego, czyli jak gogle VR zmieniają nauczanie historii

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Wejść" do Powstania Warszawskiego, czyli jak gogle VR zmieniają nauczanie historii
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Syda Productions

Pierwsze dni w szkole nie oznaczają bynajmniej leniwego rozruchu, lekcji organizacyjnych i wspominania wakacji – np. w Sieradzu licealiści mają okazję sprawdzić, jak podczas nauczania można wykorzystać najnowsze technologie. W tym konkretnym wypadku chodzi o zastosowanie gogli VR na lekcji historii. Wrażenie było bardzo duże…

  • Wystawa "Innowacyjna historia, nowoczesne technologie w służbie edukacji", finansowana przez MEiN, pozwala poznać możliwości nowych technologii i ich wykorzystania w procesie nauczania.
  • Uczniowie dzięki goglom VR (virtual reality) mają możliwość "zanurzyć się" w historię i z bliska obejrzeć ważne chwile w dziejach Polski.

Wystawa i szkolenie

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu już w pierwszym tygodniu nowego roku szkolnego mają okazję sprawdzić, czy nowe technologie można wpleść w tradycyjne lekcje historii. W ich szkole, w ramach projektu Ministerstwa Edukacji i Nauki, gości wystawa "Innowacyjna historia, nowoczesne technologie w służbie edukacji". – Są też prowadzone szkolenia dla nauczycieli, jak wykorzystać wirtualną rzeczywistość w edukacji, aby lekcje stały się bardziej atrakcyjne, bardziej innowacyjne – mówi Jowita Królikowska, dyrektorka I LO w Sieradzu.

Zanurzyć się w historię

– To jest możliwość dodatkowego poznania historii, znalezienia się w konkretnym miejscu albo obiekcie historycznym: w zamku, muzeum, na polu bitwy, w galerii obrazów, przemieszczenia się po komnatach albo liniach umocnień… – tłumaczy Dominik Dąbrowski, nauczyciel historii I LO w Sieradzu. – To możliwość prawie dotknięcia tego wszystkiego.

I właśnie dzięki goglom VR licealiści z Sieradza stali się uczestnikami bitwy z bolszewikami w 1920 roku i Powstania Warszawskiego. "Kartka z Powstania" to jest 15-minutowy film o kapitanie Sieroszewskim "Sabale", który dostał modlitwę od swojej córki, co tak naprawdę zmieniło losy jego życia. Drugi film to "Victoria 1920": o bitwie polsko-bolszewickiej i przekazaniu meldunku do rozszyfrowania.

– Na mnie największe wrażenie zrobił moment, w którym córka, która podarowała list swojemu ojcu, ogląda go w dzisiejszych czasach w muzeum – opowiada jeden z uczniów. – Obserwowałam powstańców i naprawdę byłam w dużym szoku – wtóruje mu koleżanka.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:35
Nowoczesne technologie zmieniają nauczanie historii (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

  

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Marzena Grzelak
Data emisji: 8.09.2023
Godzina emisji: 7.15

pr

Polecane