Podstawa to dobra postawa, czyli dlaczego WF jest potrzebny polskim dzieciom

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Podstawa to dobra postawa, czyli dlaczego WF jest potrzebny polskim dzieciom
Jak zachęcić dzieci do regularnej aktywności fizycznej?Foto: Drazen Zigic/Shutterstock

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a w raz z nim przyszły zmiany na lekcjach WF. Jednak najważniejsze jest, jak uważają lekarze i dietetycy, aby dzieci w ogóle chodziły na zajęcia fizyczne. Bo plaga zwolnień z WF w parze z rozwojem nowych technologii oraz złymi nawykami żywieniowymi sprawia, że polskie dzieci mają wady postawy i tyją na potęgę.

  • Coraz więcej uczniów na zwolnienia z lekcji WF. Jednocześnie też, jak wskazują badania, coraz więcej polskich dzieci i młodzieży ma problem z nadwagą i otyłością.
  • Ruch i aktywność fizyczna oraz odpowiednia dieta, to podstawy, które pozwalają na zdrowy rozwój dzieci.
  • Ruch daje szansę, by uniknąć wad postawy, która może zmienić się w skoliozę - tłumaczy prof. Michał Latalski.

Brak ruchu to wada postawy

Wraz z nowym rokiem szkolnym przyszły zmiany na lekcjach WF: począwszy od klasy 4. nauczyciele WF będą przeprowadzać raz w roku, wiosną, testy sprawnościowe. Ich wyniki oraz masę ciała i wiek ucznia szkoła będzie wprowadzała do ewidencji „Sportowe talenty”. Problemem jest jednak, aby dzieci się ruszały i w ogóle pojawiały się na lekcjach WF, gdyż plaga zwolnień z zajęć fizycznych z każdym rokiem narasta.

Ruch pomaga uniknąć wad postawy, a jak medycy zgodnie mówię, że „podstawa to właściwa postawa”. I właśnie pod takim hasłem w Lublinie odbyła się specjalna konferencja, podczas której zaprezentowano najnowsze badania o zdrowiu najmłodszych.

– Aktywność fizyczna jest konieczna do zdrowego rozwoju dzieci: ruch daje szansę na uchronienie się przed wadami postawy. Wiele z tych problemów, szczególnie ustawienie barków i pleców, wynika z niedbałości sylwetki. A to bardzo często wiąże się ze zmniejszoną aktywnością fizyczną, mniejszym uprawianiem sportu – podkreśla kierownik Kliniki Ortopedii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie prof. Michał Latalski. – Zaczyna się rok szkolny i wielu rodziców zastanawia się „A może zwolnić swoje dziecko z WF?” Otóż – nie! Zachęcamy, aby dziecko jak najwięcej uczestniczyło w aktywności sportowej, miało jak najwięcej ruchu. To jest szansa, żeby uchronić się przed wadą postawy, która może zmienić się w chorobę, czyli skoliozę – wskazuje.

Pandemia, przekąski, nadwaga

Aktywność fizyczna, wraz z odpowiednią dietą, zabezpiecza przed otyłością. A ta w coraz większym stopniu dotyka polskie dzieci. – Są informacje, że co drugie dziecko w naszym kraju ma nadwaga, a co trzecie problemy z otyłością. Co więcej, te problemy będą im towarzyszyły przez całe życie – tłumaczy Mariusz Wysokiński, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Problemem jest także coraz szybszy rozwój nowoczesnych technologii: spędzając coraz więcej czasu przed telewizorem, komputerem, laptopem czy z telefonem, coraz mniejszą wagę przykładamy do tego, co jemy i w jaki sposób. Co więcej, badania wykazały, że jemy więcej siedząc przed ekranem laptopa czy telewizora.

Swoje też dołożyła pandemia: w jej trakcie zdecydowanie spadła aktywność fizyczna dzieci i młodzieży, które za to o 20 procent częściej sięgały po słone i słodkie przekąski.

Przeczytaj także


Posłuchaj

2:44
Ruch i odpowiednie odżywianie zapewnią zdrowy rozwój naszym dzieciom (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Magdalena Kowalska (Polskie Radio Lublin)
Data emisji: 7.09.2023
Godzina emisji: 6.18

pr

Polecane