Sztuczna inteligencja – największe wyzwanie dla szkół i nauczycieli

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztuczna inteligencja – największe wyzwanie dla szkół i nauczycieli
Czy ChatGPT zrewolucjonizuje polską szkołę?Foto: Shutterstock/FAMILY STOCK

W ciągu ostatnich dwóch lat ChatGPT rozpoczął prawdziwą rewolucję w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji. Ta rewolucja dotarła także do szkół, a nauczyciele muszą się z nią zmierzyć, gdyż dostęp do czatu ma dzisiaj właściwie każdy posiadacz smartfona, a więc także uczniowie. Dlatego będą prowadzone specjalne szkolenia dla nauczycieli.

  • Pojawienie się takiego narzędzia jak ChatGPT stawia pod znakiem zapytania zadawanie prac domowych.
  • ChatGPT może być z powodzeniem wykorzystywany także przez nauczycieli, by np. przygotować prezentację potrzebną do prowadzenia lekcji.
  • ChatGPT to największe wyzwanie, przed którym stoją szkoły. Od sztucznej inteligencji odwrotu nie ma – mówi świętokrzyski kurator oświaty.

Nadchodzi radykalna zmiana

Sztuczna inteligencja staje się dla współczesnej szkoły dużym wyzwaniem, np. coraz bardziej popularny, także wśród uczniów, ChatGPT zmusza do innego sposobu prowadzenia lekcji, ale także stawia pod znakiem zapytania zadawanie pracy domowej. – Chat, czyli możliwość rozmowy, możliwość zadawania pytań i oczekiwania odpowiedzi. Ale później jest jeszcze możliwość doprecyzowania pytania. Do tej pory w wyszukiwarki internetowe wpisywaliśmy hasło i dostawaliśmy informację zwrotną w postaci np. 15 stron, tutaj możemy nawiązać rozmowę – tłumaczy Tomasz Sokołowski ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. – ChatGPT to największe wyzwanie, przed którym stoją szkoły: jak prowadzić lekcje, jak zadawać prace domowe, skoro uczeń, mając smartfona, może dosłownie w chwilę uzyskać odpowiedź? Do tego szkoły muszą się dostosować, bo od sztucznej inteligencji odwrotu nie ma – dodaje Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty.

Rozpoznawać i wykorzystać

Specjalne szkolenia mają przygotować nauczycieli do nowych wyzwań związanych z ChatemGPT. Chodzi m.in. o umiejętność rozpoznawania tekstów pisanych z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, o wskazanie zagrożeń związanych np. z plagiatem. Są też pozytywne aspekty, gdyż z drugiej strony nauczyciel może wykorzystać ChatGPT do przygotowania i poprowadzenia lekcji. – Może być rewelacyjnym narzędziem dla nauczyciela do przygotowania prezentacji na dowolny temat. Jest przydatny także dla ucznia, który ma za zadanie przygotować jakąś prezentację: może się nim podpierać, może dostać takie przemyślenia, na które by nie wpadł – wskazuje Tomasz Sokołowski.

Przeczytaj także


Posłuchaj

3:01
ChatGPT - zagrożenie i pomoc dla nauczycieli (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Daniel Lenart (Polskie Radio Kielce)
Data emisji: 6.09.2023
Godzina emisji: 6.19

pr

Polecane