Niezwykła architektura wypoczynkowa w pięknych okolicznościach przyrody
2023-09-06, 15:09 | aktualizacja 2023-09-06, 15:09
Letni czas wakacyjny już się skończył, jednak wciąż jeszcze trwa, do końca września, bardzo ciekawa wystawa we wrocławskim Muzeum Architektury: "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku". To podróż mniej lub bardziej sentymentalna pozwalająca przyjrzeć się najciekawszym, czasami zaskakującym, niestandardowym budynkom i zespołom wypoczynkowym usytuowanym wśród jakże pięknej polskiej przyrody.
- Wystawę "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku" we wrocławskim Muzeum Architektury można oglądać do 30 września.
- Na wystawie prezentowanych jest dwadzieścia jeden obiektów zrealizowanych w ciągu XX i pierwszych dwóch dekad XXI wieku.
Fantastyczne obiekty do wypoczynku
– Na wystawie prezentowanych jest dwadzieścia jeden obiektów zrealizowanych w ciągu XX i pierwszych dwóch dekad XXI wieku. Różnią je style, skale i okoliczności powstania. Łączy je wiele więcej – wszystkie miały służyć wypoczynkowi, rekreacji, regeneracji sił i zdrowia. Wszystkie były wyjątkowe pod względem jakości architektonicznej i powstały w niezwykle pięknym otoczeniu. Część z nich nie przetrwała do naszych czasów, lub zostały przebudowane tak, że w niczym nie przypominają dzieł oryginalnych. Prezentujemy je w formie modeli, które w lakonicznej formie oddają ich walory architektoniczne, i współczesnych fotografii, które przywołują ducha miejsca, nawet gdy czerpiąca z niego architektura przestała istnieć – można przeczytać w opisie ekspozycji.
– Dla większości z nas wakacje już się skończyły, ale jeszcze jest okazja, by poobcować z tym, co widywaliśmy podczas naszych wakacyjnych peregrynacji, czasem z bliska, czasem z daleka. Czyli z fantastycznymi obiektami, które służyły do wypoczynku na przestrzeni całego XX i początku XXI wieku – zachęca Michał Duda, współkurator wystawy "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku" we wrocławskim Muzeum Architektury. – Tę architekturę pokazujemy przede wszystkim przy pomocy modeli. Fantastyczne zdjęcia i filmy Jakuba Certowicza tylko uzupełniają to, czego nie do końca widać, a co dla nas jest szczególnie ważne, czyli to, jak bardzo dobrze architektura służąca wypoczynkowi, rekreacji, współgrała z (…) krajobrazem – wskazuje.
– Pokazujemy obiekty, które są nad morzem, wśród lasów nizinnych, nad jeziorami, w górach. I każdy z nich jest na swój sposób interesujący – zapewnia.
Więź z naturalnym krajobrazem
– Architektura ośrodków wypoczynkowych, sanatoriów, domów wczasowych, górskich schronisk, wodnych stanic i urlopowych kurortów jest przykładem niezwykłej różnorodności stosowanych rozwiązań: od tradycji i form historyzujących po awangardę i niestandardowe podejście do projektowania wzajemnych relacji na linii człowiek – architektura – natura. Niezależnie od czasu, stylu i estetyki – łączy je więź z naturalnym krajobrazem – piszą twórcy wystawy.
– Ta architektura czasami się wtapia w krajobraz i bywa to tak niezwykłe wtapianie, że budynku można nie zauważyć, chociaż jest np. ośmiokondygnacyjnym hotelem. To jest przypadek hotelu "Granit" w Szklarskiej Porębie, który tak został wtopiony w dolinę między dwoma górkami, że od strony ulicy wygląda jak… dwukondygnacyjny pawilonik! Tymczasem ma osiem pięter i jest pięknie, tarasowo wkomponowany w krajobraz – opisuje Trójkowy gość. – Ale czasami te obiekty nie udają, że ich nie ma. "Dom Turysty" w Płocku stoi nad skarpą wiślaną jak abstrakcyjna rzeźba i jednocześnie z tym krajobrazem harmonijnie funkcjonuje.
Przeczytaj także:
- Ośrodki wczasowe – znikające dziedzictwo czasów PRL-u
- Sztuka a zabytkowa przestrzeń. Dzieła Magdaleny Abakanowicz na Zamku Królewskim
- Jest wystawa, ale nie ma murali: twórczość Sainera w gdańskim Muzeum Narodowym
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Michał Żołądkowski
Gość: Michał Duda (współkurator wystawy "Wczasy. Krajobrazy wypoczynku" we wrocławskim Muzeum Architektury)
Data emisji: 6.09.2023
Godzina emisji: 13.17
mat. prasowe/pr