Internetowy challenge – całkiem realne zagrożenie dla młodzieży

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Internetowy challenge – całkiem realne zagrożenie dla młodzieży
W internetowych challenge'ach chodzi często o zaimponowanie rówieśnikomFoto: Shutterstock/Fractal Pictures

Zniknięcie z domu na kilkadziesiąt godzin czy jedzenie ryzykownych połączeń produktów spożywczych – to tylko niektóre z zadań, jakie pojawiają się w internecie w tzw. challenge'ach. Młodzi ludzie chętnie biorą w nich udział, nie zważając na konsekwencje. Temat jest na tyle poważny, że aż zajęło się nim Ministerstwo Cyfryzacji.

  • Challenge po angielsku oznacza wyzwanie. Słowo zadomowiło się w języku polskim dzięki internetowym zadaniom, popularnym szczególnie wśród dzieci i młodzieży.
  • Furorę w polskim internecie zrobił w czasie pandemii Hot16Challenge. Muzyczna inicjatywa rapera Solara przerodziła się w wielką akcję charytatywną związaną ze zbieraniem środków na walkę z koronawirusem. Dołączyło do niej wiele znanych osobistości, włącznie z czołowymi politykami.
  • W kwietniu 2023 roku na stronie Ministerstwa Cyfryzacji pojawiło się ostrzeżenie przed internetowymi challenge'ami oraz poradnik dla rodziców, jak mogą ustrzec swe dzieci przed niebezpieczeństwem.

Rozpoczęcie roku szkolnego często wiąże się dla uczniów z dużym stresem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zmieniają szkołę, ale nie tylko. – Przez dwa miesiące wakacji dzieci dorastają, zmienia się ich psychika i wygląd. Są bardzo wyczulone na to, w jaki sposób przyjmą ich koleżanki i koledzy – tłumaczy komisarz Ewa Rejn-Kozak z Komendy Powiatowej Policji w Puławach.

Jej zdaniem takie okoliczności sprzyjają podejmowaniu przez młodych ludzi niebezpiecznych wyzwań. – Robią to właśnie po to, by przypodobać się rówieśnikom. Im bardziej skomplikowany challenge, im więcej zadań do wykonania, tym więcej można zebrać punktów – mówi policjantka.

Zabawa w znikanie 

W ostatnim czasie w internecie dużą popularność zyskała gra pt. "zniknij bez śladu". Uczestnik ma za zadanie skutecznie ukryć się przed światem na 48 godzin. Liczba zdobytych punktów zależy m.in. od liczby osób zaangażowanych w poszukiwania.

Specjaliści są mocno zaniepokojeni popularnością tego typu challenge'ów, widząc w nich różne zagrożenia. – Kiedyś, gdy ktoś uciekał z domu, to miał ku temu ważny powód, a nie rywalizację, zabawę. Mylimy rzeczy poważne z rzeczami nieodpowiedzialnymi – uważa Paweł Romański ze Spółdzielni Socjalnej "Inicjatywa". Jego zdaniem powodem uczestniczenia przez dzieci w takich zabawach mogą być wysokie wymagania stawiane im przez rodziców i zaniedbywanie bliskich kontaktów z potomstwem.  

Podobnego zdania jest Alicja Niewielska, trener umiejętności społecznych, która twierdzi, że "kluczem jest dobra i uczciwa relacja z dziećmi, odpowiadająca na ich potrzeby i szukająca przyczyn problemów".


Posłuchaj

4:18
Niebezpieczeństwa internetowych challenge'ów (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

  

Alternatywy dla challenge'ów

Aby rozładować stres związany z początkiem roku szkolnego, nie trzeba brać udziału w niezbyt mądrych internetowych challenge'ach. Końcówkę wakacji można wykorzystać na relaks: pójść do kina czy na spacer po parku. Rodzice mogą też zafundować swym pociechom wspólny wypad na weekend do jakiejś ciekawej europejskiej stolicy, a ci, którzy czują, że przydałoby się im trochę adrenaliny, mogą spróbować skoku na bungee.

Sposobów na pożyteczne zagospodarowanie ostatnich dni wakacji szukał reporter Trójki, Bartosz Bielecki.


Posłuchaj

2:16
Rozrywki na koniec wakacji (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

Czytaj też: 


***

Audycje: Pora na TrójkęZapraszamy na weekend
Prowadzący: Piotr FiranMichał Żołądkowski
Autorzy materiałów: Łukasz Grabczak, Bartosz Bielecki
Data emisji: 01.09.2023
Godziny emisji: 8.15, 10.16

kc

Polecane