Przemysław Wyszyński o roli rotmistrza Pileckiego: byłem ciekaw, dlaczego zrobił to, co zrobił

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Przemysław Wyszyński o roli rotmistrza Pileckiego: byłem ciekaw, dlaczego zrobił to, co zrobił
"Raport Pileckiego". W roli głównej Przemysław WyszyńskiFoto: mat. prasowe

Na ten film czekaliśmy kilka lat, gdyż jego produkcja najeżona była problemami. W końcu jednak "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza wchodzi na ekrany 1 września. To symboliczna data, tak, jak rtm. Pilecki jest postacią-symbolem. W swojej audycji Ryszard Jaźwiński będzie rozmawiał z odtwórcą roli tytułowej Przemysławem Wyszyńskim oraz innymi twórcami filmu.

Ten jeden z największych polskich bohaterów był harcerzem, uczestnikiem Bitwy Warszawskiej, obrońcą Polski w 1939 roku, członkiem ruchu oporu. Mimo świadomości konsekwencji, celowo doprowadził do sytuacji w której został aresztowany, by zostać odtransportowanym do obozu w Auschwitz. Tam zorganizował konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej i po 947 dniach w obozowej niewoli brawurowo uciekł. W raportach pisanych po ucieczce, podął próbę informowania świata o zbrodniczej działalności Niemców: o Holokauście i tym co dzieje się w obozach koncentracyjnych. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, walczył w II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa we Włoszech. Po wojnie i powrocie do Polski został aresztowany przez władze komunistyczne. Był torturowany i pod pretekstem szpiegostwa skazany przez komunistów na śmierć za działalność wrogą Polsce Ludowej. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku, strzałem w tył głowy.

Opowiedzieć historię człowieka w określonych okolicznościach

– Przyznam, że w trakcie pracy nie myślałem o tym, jak wielki bagaż ta historia ze sobą niesie, czy jaka legenda jest Witold Pilecki: skupiałem się na tym, aby opowiadać historię człowieka w określonych okolicznościach. Bardziej zależało mi na tym, aby opowiedzieć o tym jego wewnętrznym rozdarciu czy konflikcie, który niewątpliwie nosił w sobie przez całe życie – opowiada. – Nie myślałem, że jest to wielka historia wyjątkowego człowieka: raczej byłem ciekaw dlaczego zrobił to, co zrobił. Dlaczego wydarzyło się w jego życiu wszystko to, co się wydarzyło i dlaczego takie decyzje podjął. I to było kierunkiem moich rozważań: jakim był człowiekiem i czym się kierował w życiu – tłumaczy sposób budowania tej roli.

Piękna rola Pauliny Chapko

Film nie koncentruje się wyłącznie na sprawach wojennych, wojskowych i ich politycznym kontekście. – Bardzo ważnym wątkiem w naszej opowieści jest historia rodziny Pileckich i relacji Witolda i Marii Pileckiej, którą pięknie zagrała Paulina Chapko. Nie byłby to taki film, gdyby nie jej osoba. Myślę, że jej wrażliwość, wewnętrzne światło, bardzo wiele wniosło do tego filmu i postaci Marii Pileckiej – ocenia gość Ryszarda Jaźwińskiego.

Raport Pileckiego - Zwiastun PL (Official Trailer)/YouTube Kino Helios Polska


Ponadto w audycji 

  • Spotkanie z reżyserem i scenarzystą Piotrem Adamskim ("Otwarcie", "Eastern", "Ukryta sieć" – aktualna premiera kinowa);
  • Premiera zagraniczna – "Medusa deluxe" w reżyserii Thomasa Hardimana;
  • Aktualności filmowe;
  • Kalendarium muzyczne;
  • Serwis kulturalny.

Posłuchaj

48:23
Przemysław Wyszyński o tytułowej roli w filmie "Raport Pileckiego" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


Posłuchaj

50:18
Reżyser Piotr Adamski mówi o swoim najnowszym filmie "Ukryta sieć" (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***


Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Prowadzi: Ryszard Jaźwiński
Data emisji: 1.09.2023
Godziny emisji: 13.06, 14.06

pr

Polecane