Jack Kirby, legendarni superbohaterowie i świat komiksu. Urodziny twórcy świętuje cały świat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jack Kirby, legendarni superbohaterowie i świat komiksu. Urodziny twórcy świętuje cały świat
Plansza komiksu Kapitan AmerykaFoto: mat prasowe (Egmont)

Jack Kirby to dla fanów komiksów postać legendarna. Twórca m.in. Kapitana Ameryki, X-Men, Fantastycznej Czwórki, Iron Mana, Thora oraz Hulka, a więc komiksowego panteonu doskonale znanego dzięki filmowym przebojom. Nic więc dziwnego, że właśnie w dniu jego urodzin, 28 sierpnia, jest obchodzony Światowy Dzień Czytania Komiksów.

  • Jack Kirby (1917-1994) należał do najwybitniejszych twórców "złotej ery komiksów".
  • Światowy Dzień Czytania Komiksów w Łodzi organizuje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, chociaż oficjalnie zostanie otwarte dopiero za miesiąc.

Jack Kirby twórca dzisiejszej popkultury

Główne obchody Światowego Dnia Czytania Komiksów są organizowane w Łodzi. Dlaczego tam? Bo właśnie w tym mieście, mniej lub bardziej hucznie, są one organizowane już od ponad 10 lat. I właśnie tam powstaje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które oficjalnie zostanie otwarte 6 października, ale tak naprawdę już aktywnie działa.

I na swojej stronie tłumaczy, jaką rolę w historii komiksu odegrał Jack Kirby. – To za sprawą jego talentu, wyobraźni i intuicji Kapitan Ameryka poprowadził zbiorową świadomość młodych Amerykanów w stronę sukcesu rynkowego, który później zdominował także inne rejony świata. Dziś Marvel i DC Comics to giganci (…) ale zanim wyrośli na turbokapitalistycznym paliwie rakietowym, wzbudzali wibracje niepokoju, moralnego oburzenia i konfliktu pokoleniowego. W końcu Hulk, Thor, Iron Man zamieszkali na Olimpie, który ze starożytnej Grecji przeniósł się do Kalifornii, niebezpiecznie blisko Hollywood. Superbohaterzy stali się kodem pokoleniowym, który obsługiwał kontrkulturę równolegle z Kenem Keseyem (autor "Lotu nad kukułczym gniazdem") i zespołem Grateful Dead. Oto właśnie powód, dla którego do dziś świętujemy urodziny Jacka Kirby’ego. Bo dzięki determinacji połączonej z geniuszem plastycznym stworzył nowych bogów, a więc pośrednio jest odpowiedzialny za to, jak dziś wygląda kultura i świat – piszą o Światowym Dniu Czytania Komiksów.

Podróż przez świat komiksu

Wśród zaproponowanych przez CKNI atrakcji było wspólne czytanie komiksów z Tomaszem Lwem Leśniakiem, twórcą kultowego Jeża Jerzego. Była też okazja do przedpremierowego zwiedzania Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, a ponieważ większość ekspozycji jest na ukończeniu, zwiedzający mieli co oglądać.

– To są wystawy mówiące o języku komiksu, żeby zwiedzający wiedzieli, jak czytać komiksy, jak kiedyś powstawały komiksy i jak powstają teraz. Będziemy mówić o gatunkach komiksów, o sposobie rysowania, o technikach tworzenia: czyli jak pracuje scenarzysta, jak pracuje rysownik. Także jak wygląda praca w drukarni, jak kiedyś drukowano kolorowe plansze, bo technika naprawdę bardzo się zmieniła – tłumaczy Katarzyna Tośta z Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. – Prezentujemy oryginały, masę multimediów. Wszystko chcemy podać w bardzo atrakcyjny wizualnie sposób, bo przecież mówimy o języku graficznym, narracji graficznej, więc to musi być atrakcyjne i przyjazne dla odbiorcy – zapowiada.

Przeczytaj także:


Posłuchaj

4:28
Światowy Dzień Czytania Komiksów (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Justyna Grabarz
Gość: Katarzyna Tośta (Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej)
Data emisji: 28.08.2023
Godzina emisji: 14.37

pr

Polecane