Superman ma polskie korzenie!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Superman ma polskie korzenie!
Superman jest Polakiem! Foto: pixabay.com

Mało kto wie, że pierwszy i najpopularniejszy komiksowy superbohater ma polskie korzenie. Superman, którego niezwykłymi przygodami pasjonują się kolejne pokolenia, urodził się w... Strykowie pod Łodzią.

superman 280.jpg
Superman w PRL–u. Historia polskiego komiksu

Pierwowzorem znanego na całym świecie superbohatera był Zishe Breitbart, Polak żydowskiego pochodzenia. – Superman jest wytworem lat 30. – mówi Szymon Holcman, teoretyk komiksu. – Pierwsze komiksy z jego przygodami ukazały się w 1938 roku. Stworzyli je Jerry Siegel i Joe Shuster. Ich inspiracją była kultura judaizmu, w której dorastali. Trzy główne filary, na których oparta jest postać Supremana to: Samson – biblijny obrońca Żydów, Golem – stwór wywodzący się z XVII-wiecznych żydowskich legend, który bronił ten naród przed prześladowaniami oraz Breitbart – siłacz, który uwalniał się z przeróżnych pułapek – wylicza Holcman.

"
Opublikowany przez JERRY SIEGEL/JOE SHUSTER Środa, 3 lutego 2010
Jerry Siegel i Joe Shuster – twórcy Supermana przy pracy. 

Peleryna Supermana.jpg
Peleryna Supermana sprzedana za 200 tys. dolarów

Nadludzka siła

– Rysunki w komiksie bazowały na plakatach. Stąd wzięły się moce Supermana: latanie pomiędzy wieżowcami Nowego Jorku, rozrywanie łańcuchów czy przesuwanie lokomotywy. To tym ostatnim popisem reklamowano występy Breitbarta. Jego postać zainspirowała też wygląd bohatera. Tak jak on, Superman ma pociągłą twarz, szpiczastą szczękę oraz bardzo podobny kostium z peleryną – podkreśla Jacek Perzyński, regionalista.

"

Zishe Breitbart (Król Żelaza) ur. 22.02.1893r. w Strykowie k. Łodzi. Pochodził z ortodoksyjnej żydowskiej rodziny. Jego...

Opublikowany przez Z Silnych Najsilniejsi Sobota, 1 marca 2014

Bohater emigranckiej tożsamości

Superman jest przybyszem z innej planety, Kryptona. Dlatego dysponuje niezwykłymi mocami: m.in. jest nadludzko silny, umie latać, jego może oddech mrozić, a wzrok przenika mury. Jednak ukrywa swoją prawdziwą tożsamość i pracuje jako dziennikarz Clark Kent. Podwójna tożsamość Supermana nawiązuje do losu żydowskich emigrantów, którzy, tak jak on, musieli zaaklimatyzować się w amerykańskim społeczeństwie i na co dzień byli zwyczajnymi Amerykanami. Jednak z drugiej strony, wciąż czerpali z doświadczeń i kultury swoich przodków.

– Z biegiem czasu jego postać ewoluowała. O tym, że pierwowzór Supermana był Polakiem, też zapomniano. Na szczęście w 1991 roku wydawnictwo opublikowało komiks, w którym superbohater przypomina sobie swoje ziemskie wcielenie. Pamięta, że był cyrkowcem siłaczem, urodzonym w polskim Strykowie – dodaje Perzyński. Wydanie komiksu, w którym Superman wspomina swoje pochodzenie, ukazało się w Polsce w 1993 roku. Wartość dobrze zachowanych egzemplarzy stale rośnie. Ceny wynoszą obecnie nawet 150 zł.

"

♥️ On this day in 1938, Superman first appeared in Action Comics #1. Then he became most famous Superhero in the history of world.


Posłuchaj

3:19
Superman jest Polakiem! (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+
 

Symbol popkultury

Superman stał się ikoną amerykańskiej kultury popularnej. Obok Batmana i Spidermana uważany jest za najbardziej rozpoznawalną postać komiksową. Obdarzony nadludzkimi zdolnościami niósł pomoc ludzkości. Znany jest pod przydomkami: "Ostatni syn Kryptona", "Człowiek ze stali" czy "Człowiek jutra".

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Łukasz Ciechański
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 20.01.2021
Godzina emisji: 06.47

zc/kr

Polecane