Bracia Coen: najbardziej utalentowany i inspirujący duet w Hollywood?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Bracia Coen: najbardziej utalentowany i inspirujący duet w Hollywood?
Ethan (l) i Joel (p) CoenFoto: Regis Duvignau / Reuters / Forum

"Fargo" Ethana i Joela Coenów to jeden z tych filmów, o których mówi się: "kultowy". Krwawa historia podszyta czarnym humorem przyniosła braciom Oscara za scenariusz i ugruntowała ich pozycję w Fabryce Snów. Niespełna 20 lat później powstał serial nawiązujący do tego filmu, którego piąta seria niedawno miała swoją premierę.

  • Bracia Coen zadebiutowali blisko 40 lat temu thrillerem "Śmiertelnie proste". Przez większość kariery wspólnie pisali scenariusze, reżyserowali i produkowali swoje filmy.
  • Razem zdobyli cztery Oscary: jeden za "Fargo" (najlepszy scenariusz), trzy za "To nie jest kraj dla starych ludzi" (najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepszy scenariusz adaptowany).
  • Przynajmniej dwa filmy braci Coen funkcjonują jako "kultowe": thriller "Fagro" (1996) oraz komedia kryminalna "Big Lebovski" (1998).

Precyzja, przypadek i krwawy absurd

Ethan i Joel Coenowie twierdzą, iż "od zawsze" wiedzieli, że będą się zajmować filmem. W 1984 roku zadebiutowali thrillerem "Śmiertelnie proste", w którym można odnaleźć właściwie wszystkie elementy ich przyszłych przebojowych dzieł: precyzyjną fabułę, humor (w tym wypadku czarny), krwawe rozwiązania oraz przypadek, jako jeden z głównych elementów fabuły. – Bracia Coen kochają stawiać swoich bohaterów w absurdalnych sytuacjach. A jak już postawimy kogoś w absurdalnej sytuacji, ciężko będzie przewidzieć, jak się zachowa. Tak jest i tym razem: może to być świetna komedia pomyłek, ale bracia Coen poszli w stronę czarnego kryminału – mówi Łukasz Koniewicz, student szkoły filmowej w Łodzi i krytyk filmowy.

Bracia razem napisali scenariusz i go wyreżyserowali, a także wyprodukowali; tak też się działo przy większości ich kolejnych produkcji. Dopiero niedawno Ethan i Joel postanowili się rozdzielić i zaczęli tworzyć oddzielnie.

Od przebojowego thriller do przebojowego serialu

Jednym z najbardziej znanych filmów braci Coen jest thriller "Fargo" (1996). To podszyty absurdem i czarnym humorem thriller o pewnym nieudaczniku, który chce wyciągnąć duże pieniądze od swojego teścia. Jednak za sprawą przypadku pozornie perfekcyjny plan zamienia się w krwawą jatkę… Film przyniósł Ethanowi i Joelowi Oscara za scenariusz, a Frances McDormand (żonie Joela) statuetkę dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.

Fargo (1996) | Official Trailer/YouTube MGM


18 lat później producenci postanowili sięgnąć do tego samego motywu i stworzyli na podstawie "Fargo" serial pod tym samym tytułem. Mimo wielu obaw został on bardzo dobrze przyjęty, co sprawiło, że powstały kolejne sezony. Najnowszy, piąty już, właśnie niedawno zadebiutował na jednej z platform streamingowych. – Generalnie każdy sezon to jest inna historia, inni bohaterowie, inna opowieść, a wszystko łączy oczywiście klimat filmu braci Coen. I ta konstrukcja fabularna: bardzo wymyślna, wielowarstwowa intryga, niejednoznaczna, bazująca właściwie na moralitecie, sprawdza się w każdym wypadku – ocenia dziennikarz filmowy Artur Cichmiński. – To kwestia wyobraźni scenarzystów, którzy każdy sezon dopieszczają, dogrywają do najmniejszego szczegółu i tworząc nowe, niezależne historie utrzymują jeden, równy i wysoki poziom – stwierdza.

– Dlatego serial, mimo braku nawiązania do pierwszej odsłony, wciąż utrzymuje widzów przy ekranach telewizorów. To casus "Czarnego lustra": zupełnie inne historie, ale jest ten charakter i klimat – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

11:22
"Fargo": zadebiutowała piąta część serialu opartego na oscarowym hicie braci Coen (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: Artur Cichmiński (dziennikarz filmowy)
Data emisji: 22.08.2023
Godziny emisji: 12.19, 13.13

pr

Polecane