Freddie Mercury i jego osobiste pamiątki. Niezwykła licytacja w Londynie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Freddie Mercury i jego osobiste pamiątki. Niezwykła licytacja w Londynie
Freddie Mercury lubił sceniczne przebierankiFoto: PAP/DPA

Sceniczna korona i królewski płaszcz, srebrny grzebień do wąsów oraz wiele innych przedmiotów należących niegdyś do Freddiego Mercury’ego – to wszystko będzie można niebawem wylicytować w jednym z londyńskich domów aukcyjnych.

  • Zmarły w 1991 roku Freddie Mercury jest jedną z największych ikon muzyki rockowej.
  • Osobiste przedmioty artysty wystawiła na licytację jego wieloletnia przyjaciółka Mary Austin.
  • Aukcję pamiątek po Freddiem Mercurym organizuje dom aukcyjny Sotheby's w Londynie. Odbędzie się ona 6 września 2023 roku.

Mary Austin i Freddie Mercury byli w związku na początku lat 70. Gdy wokalista ujawnił swą orientację seksualną rozstali się, ale do końca życia Freddiego pozostali bliskimi przyjaciółmi, a później Mary została główną spadkobierczynią jego majątku. Przypadł jej w udziale m.in. dom artysty wraz z całym wyposażeniem. To właśnie z niego pochodzi większość przedmiotów wystawionych na licytację – a jest ich łącznie aż tysiąc pięćset.

– Te przedmioty pozwalają lepiej poznać człowieka, którego znałam. Pokazują najpiękniejszą stronę mężczyzny, któremu byłam oddana. Pokazują proces artystyczny i pracę, którą w to wkładał – stwierdziła kobieta w wywiadzie dla stacji BBC.

>>>Zobacz serwis specjalny poświęcony Freddiemu Mercury'emu<<<

Rarytasy dla fanów Queen i nie tylko

Oprócz słynnych scenicznych strojów charyzmatycznego wokalisty Queen na aukcję wystawiono też inne smakowite kąski dla fanów, m.in. rękopis utworu "Bohemian Rhapsody". Zdaniem ekspertów, jego cena może przekroczyć nawet sto tysięcy funtów. – Nie zdziwię się, jeżeli padną podczas tej aukcji jakieś rekordy, ponieważ Queen cały czas jest na fali, a pamiątki po Freddiem Mercurym są wciąż bardzo pożądane – mówi dziennikarz muzyczny Robert Filipowski.

Mercury był także koneserem sztuki, szczególnie tej japońskiej. Cenne obrazy i rzeźby z jego kolekcji mogą stać się obiektem zainteresowania zawodowych kolekcjonerów i instytucji kulturalnych. – Queen jest już monumentem samym w sobie i myślę, że wiele instytutów kultury zdaje sobie sprawę, że to jest jakieś zjawisko, którym interesują się wyłącznie fani zespołu, ale jest to po prostu dorobek kulturowy zachodniego świata – uważa Robert Filipowski.


Posłuchaj

5:02
Freddie Mercury - niezwykła licytacja w Londynie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też: 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Robert Filipowski (dziennikarz muzyczny)
Data emisji: 7.08.2023
Godzina emisji: 14.43

kc


Polecane