Charyzmatyczny wokalista i nieśmiały lider Królowej: Freddie Mercury

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Charyzmatyczny wokalista i nieśmiały lider Królowej: Freddie Mercury
Pomnik Freddie'ego Mercury'ego w szwajcarskim MontreuxFoto: Shutterstock/Sergey Berestetsky

Freddie Mercury, jeden z najoryginalniejszych i najwybitniejszych artystów w historii muzyki rockowej, miał na koncie wiele stworzonych i zaśpiewanych z zespołem Queen przebojów, a jego sceniczne występy przeszły do legendy. We wtorek, 6 września, obchodziłby 76 urodziny.

  • Freddie Mercury urodził się 5 września 1946 roku w Zanzibarze jako Farrokh Bulsara. Jego rodzice wywodzili się z ludu Parsów, indyjskich wyznawców zaratusztrianizmu
  • Z grupą Queen w latach 1973-1991 nagrał 15 studyjnych i 10 koncertowych albumów. Przełomowy okazał się czwarty krążek "A Night at the Opera" z 1975 roku, zawierający napisany przez wokalistę klasyk "Bohemian Rhapsody"

Ikoniczne koncerty

Freddie był nie tylko wokalistą, pianistą i autorem wielu przebojów grupy Queen (dla której wymyślił nazwę i stworzył logo), ale również charyzmatycznym frontmanem z łatwością dyrygującym na koncertach wielotysięcznym tłumem fanów. Co ciekawe, z natury był jednak bardzo nieśmiały i dlatego niechętnie udzielał wywiadów. Dopiero wychodząc na scenę zmieniał się całkowicie. – Koncerty Freddiego były wręcz ikoniczne, przeszły do historii muzyki: zawłaszczał publiczność ot tak. Nie wiem, czy był, jest i czy będzie jakikolwiek artysta, który będzie w stanie porwać takie rzesze ludzi na stadionie – mówi Tomasz Miara w rozmowie z Katarzyną Cygler.

Niespotykana wibracja w wannie

Asystent zawsze miał przy sobie notatnik, gdyż nigdy nie było wiadomo, kiedy Freddiemu przyjdzie do głowy pomysł na nowy utwór. "Crazy Little Think Called Love", pierwszy nr 1 na amerykańskich listach przebojów, powstał w ciągu 10 minut w... wannie w monachijskim hotelu Hilton!

Jednym z atutów artysty był charakterystyczny głos o niezwykłym zasięgu czterech oktaw, którym posługiwał się z ogromną łatwością i swobodą. W 2016 roku naukowcy nadzwyczaj uważnie przeanalizowali nagrania jego śpiewu. I stwierdzili, że u Freddiego struny głosowe poruszały się o wiele szybciej niż u zwykłego człowieka! Efektem było unikatowe i charakterystyczne vibrato.

Z tego powodu wokalista nigdy nie zdecydował się na operację przodozgryzu, który powodował, że miał charakterystyczne, wystające zęby. Bał się, że taka operacja mogłaby spowodować utratę tego niezwykłego brzmienia. Za to nie omieszkał żartować ze swojego wyglądu: – Moglibyśmy z Rodem (Stewartem) i Eltonem (Johnem) założyć trio o nazwie Włosy, Nos i Zęby – śmiał się.

Przeczytaj także


Posłuchaj

5:49
Freddie Mercury skończyłby 76 lat (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Data emisji: 6.09.2022
Godzina emisji: 13.28

pr

Polecane