Czarnecki: chcemy kontynuować nasze działania z ostatnich lat. Będziemy dalej wspierać samorządy

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czarnecki: chcemy kontynuować nasze działania z ostatnich lat. Będziemy dalej wspierać samorządy
Goście "Śniadania w Trójce" w Programie 3 Polskiego RadiaFoto: PR3/Youtube (screen)

- Nasz program to kontynuacja - mówił w "Śniadaniu w Trójce" europoseł PiS Ryszard Czarnecki. W dyskusji w Programie 3 Polskiego Radia wzięli udział także: Łukasz Rzepecki, Ryszard Czarnecki, Michał Szczerba, Maciej Gdula i Janusz Kowalski.

Goście Programu 3 Polskiego Radia przedstawiali założenia programowe swoich partii. Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki podkreślał, że dla jego ugrupowania najważniejsze są oczywiście kwestie rolnictwa i gospodarki. Zwracał uwagę, że dziś kwestie żywnościowe stają się problemem dla całej Unii Europejskiej.

- Trzeba wrócić do kwestii związanych z cenami minimalnymi i kwotami kontraktowymi. Unia Europejska musi przejąć odpowiedzialność za dostarczanie żywności w regiony Afryki i Bliskiego Wschodu, tam gdzie tej żywności brakuje. Chodzi o to, aby ci głodni nie przypływali już na tych tratwach - dodawał. - Więcej pieniędzy wydawać na reeksport żywności, a mniej na bosaki odpychające te tratwy - podsumowywał. 

Program Zjednoczonej Prawicy

Janusz Kowalski podkreślał, że program Zjednoczonej Prawicy można zamknąć w haśle "bezpieczeństwo." -  Bezpieczeństwo w wymiarze wewnętrznym i gospodarczym, ale także w wymiarze militarnym - mówił parlamentarzysta. Wskazywał w tym kontekście na programy społeczne jak np. 800+ czy 14. emerytura. - A także bezpieczeństwo w tym, że zlikwidowaliśmy "hańbę Trzeciej RP" czyli głód polskich dzieci - zaznaczał.

W kontekście bezpieczeństwa militarnego wskazywał zaś. m.in. na ustawę o obronie Ojczyzny, czy też program wskrzeszania jednostek wojskowych zlikwidowanych po 2015 roku. 

Europoseł Ryszard Czarnecki z kolei dodawał, że obecnie rządzący będą skupieni na kontynuacji. - To nas odróżnia od naszych oponentów, że my mamy za sobą osiem lat czynów, a nie gadania - mówił.

Wskazywał m.in. na dodatkowe fundusze które rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczał nie tylko na obronność, ale również na edukację czy służbę zdrowia. - Chcemy kontynuować te wszystkie działania. A ponadto chcę podkreślić, że wbrew temu co twierdzi część opozycji, będziemy dalej wspierać polskie samorządy bez względu na barwy polityczne - podkreślał poseł Czarnecki.

PO chce "odpolityczniać instytucje"

Michał Szczerba przedstawiał z kolei propozycje Platformy Obywatelskiej. - Nasz program będzie prezentowany w kilku odsłonach, ale przede wszystkim będą to kwestie podatkowe. Chcemy zwolnić Polaków z PIT-u do 60 tys. złotych. Oznacza to realnie więcej pieniędzy w budżetach domowych - mówił. 

Przedstawiciel Koalicji Obywatelskiej mówił także, że jego ugrupowanie zamierza "odpolitycznić szkołę" i "uwolnić ją od propagandy". - Chcemy również zachęcić młode Polki do pracy, stąd pomysł na tzw. babciowe - dodawał. Szczerba zapowiadał także, że jego partia zajmie się "odpolitycznieniem wszystkich instytucji publicznych" oraz wzmocnieniem samorządu terytorialnego. - Tu będziemy mówić jednym głosem z Trzecią Drogą i Lewicą - mówił.

Lewica bezpieczeństwo widzi w... aborcji

Z kolei Maciej Gdula z Lewicy, który zgadzał się, że istotne dla naszego kraju są kwestie bezpieczeństwa, wiązał je między innymi z dostępem do aborcji. -  Polacy nie mogą się czuć bezpiecznie pod rządami prawicy. Nie mogą się czuć bezpiecznie kobiety, które są prześladowane, jak pani Joanna z Krakowa, która zgodnie z prawem usunęła ciążę - stwierdził Gdula. 

W ocenie Gduli Lewica będzie szła do wyborów pod sztandarem "proeuropejskości".

- Chcemy w swoim programie postawić na zieloną transformację i program mieszkań na wynajem, bo to jest coś co interesuje Polaków - uważa poseł.

Odnosząc się do nadchodzącego głosowania Łukasz Rzepecki z Kancelarii Prezydenta stwierdził, że głowa państwa wierzy w wysoką frekwencję wyborczą. - Demokracja jest silna, kiedy jest wysoka frekwencja - stwierdził polityk.

Jak wskazywał, Andrzej Duda chce, by liczne stawienie się Polaków przy urnach dało silny mandat ugrupowaniu, które zwycięży wybory.

Posłuchaj

51:32
Politycy przedstawili programy swoich partii (Śniadanie w Trójce)
+
Dodaj do playlisty
+
Najczęściej czytane

***

Audycja: Śniadanie w Trójce
Prowadzący: Maksymilian Maszenda
Goście: Łukasz Rzepecki (Kancelaria Prezydenta), Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość), Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska) Marek Sawicki (Koalicja Polska), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Janusz Kowalski (Suwerenna Polska)
Data emisji: 05.08.2023
Godzina emisji: 9.05

Polecane