Trójka|Trójkowy punkt techniczny
Niskie koszty i małe zużycie energii. O innowacyjnych metodach pozyskania wody pitnej
2023-07-24, 15:07 | aktualizacja 2023-07-24, 15:07
Latem co do zasady jest upalnie, przez co pijemy wtedy najwięcej wody. Naturalnych źródeł wody słodkiej z roku na rok jest na naszej planecie coraz mniej. Nie oznacza to jednak, że grozi nam jej brak. Już teraz znane są innowacyjne metody pozyskiwania wody słodkiej m.in. przez odsalanie wód z kopalni czy z morza.
- Opracowanie nowych sposobów pozyskiwania wody pitnej jest ważne m.in. ze względu na ocieplenie klimatu.
- Słodką wodę można pozyskiwać z wody morskiej. Konieczne jest jednak jej odsolenie, co umożliwia m.in. odwrócona osmoza – najpopularniejszy sposób uzdatniania wody.
- Metoda odwróconej osmozy ma swoje wady. Ich rozwiązaniem może być technologia opracowana przez zespół polskich naukowców.
Klimat się ociepla, woda odparowuje więc coraz szybciej. Z tego powodu znalezienie jej nowych źródeł jest tak ważne. Nad nowymi sposobami pozyskiwania wody pitnej pracują naukowcy na całym świecie. Badaniami w tym zakresie zajmuje się m.in. dr inż. Martyna Grzegorzek z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. – Zasoby wody słodkiej się zmniejszają. Dlatego trzeba poszukiwać nowych surowców, jakim jest na przykład woda morska – podkreśla ekspertka.
Aby woda morska była zdatna do picia, potrzebne jest najpierw jej odsolenie. Można to zrobić na kilka sposobów; najpopularniejszymi są destylacja, zamrażanie i odwrócona osmoza, dzięki której otrzymujemy ok. 50 proc. odsolonej wody. Według szacunków na świecie istnieje ponad 16 tys. zakładów odsalających wodę morską metodą odwróconej osmozy. Jeden z największych znajduje się przy wybrzeżu Morza Śródziemnego, w Izraelu. – Jest on zbudowany z kilkudziesięciu tysięcy modułów membranowych, może zaopatrzyć cały region w wodę do picia – tłumaczy dr Grzegorzek.
Najczęściej czytane:
- Samolotem na wakacje: bramki ABC i skanery CT - nowe zasady odprawy!
- Kolejka pod Matterhorn – cud techniki dla turystów z grubym portfelem
Odwrócona osmoza – jak pozyskać wodę pitną niskim kosztem?
Odsalanie metodą odwróconej osmozy ma jednak swoje wady. – Potrzeba bardzo dużo energii i ciśnienia do procesu odsalania. Stworzenie dużego plantu do odsalania wody to bardzo wysoki koszt, ok. miliarda dolarów. Wielu krajów nie stać więc na stworzenie go u siebie. Przez te planty dochodzi również do bardzo dużej emisji dwutlenku węgla – wyjaśnia Bartosz Kruszka, kierownik firmy, która stworzyła innowacyjną metodę odsalania i oczyszczania wody niewymagającej zasilania energią.
Technika opracowana przez zespół opiera się na technologii nanomembran. W nich dochodzi do etapowego oczyszczania i odsalania wody. – Mamy trzy etapy oczyszczania i trzy etapy odsalania. Każdy z nich oczyszcza wodę z innych zanieczyszczeń, a w etapie odsalania odsalamy tę wodę z innych jonów lub jonu. Nie wykorzystujemy dodatkowej energii i ciśnienia w procesie filtracji, co jest rzeczą przełomową – opowiada Bartosz Kruszka i dodaje, że wydajność nowej metody wynosi 80-90 proc. Sam proces filtracji trwa z kolei od dwóch do pięciu minut.
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójkowy punkt techniczny
Prowadzi: Paweł Turski
Data emisji: 24.07.2023
Godzina emisji: 11.50
qch