Złoty Potok – klasycystyczny pałac i dwór, w którym mieszkał Zygmunt Krasiński
2023-06-21, 11:06 | aktualizacja 2023-06-21, 12:06
Jura Krakowsko-Częstochowska znana jest turystom ze Szlaku Orlich Gniazd, obejmującego obronne warownie z dawnych lat. Będąc w tamtych okolicach, warto jednak odwiedzić wieś Złoty Potok, gdzie znajduje się okazały pałac Raczyńskich i położony nieopodal zabytkowy dwór Krasińskich.
Historia Złotego Potoku sięga XIII wieku, gdy wieś była własnością rodu Odrowążów. W tym samym stuleciu wybudowano w tym miejscu pierwszy dwór, a w XIV wieku, z inicjatywy rodziny Potockich, stanęła tutaj wieża obronna. Pałac, który obecnie możemy podziwiać w Złotym Potoku, powstał w XIX wieku.
Prace nad rezydencją zainicjował Wincenty Krasiński, który podniósł z ruin cały majątek. Podupadły stary dwór przekształcił on w klasycystyczny pałac. Na początku była to niewielka budowla kryta dachem z gontów. Na przełomie XIX i XX wieku pałac rozbudowano na polecenie hrabiego Edwarda Aleksandra Raczyńskiego. Kolejnej modernizacji dokonał jego syn Karol ok. 1912 roku.
Pamiątka po Zygmuncie Krasińskim
Do pałacu przylega okazały park pełen altan, ścieżek i stawów. Podczas spaceru po nim dotrzemy do XIX-wiecznego klasycystycznego dworku, przypominającego bardziej siedziby szlacheckie z centralnej Polski niż obiekty budowane na Górnym Śląsku. Powstał z inicjatywy gen. Wincenta Krasińskiego, ojca znanego poety Zygmunta Krasińskiego. Sam artysta spędził tutaj lato 1857 roku, a jego imieniem nazwane jest regionalne muzeum, które otwarto w dworku w 2007 roku.
– Myślę, że wizyta w tym miejscu zdecydowanie doda kolorytu w czasie zwiedzania okolicznych jurajskich skał i pięknych zamków – mówi Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców.
Posłuchaj
Czytaj też:
- Ostromecko – dwa imponujące pałace w otoczeniu pięknej przyrody
- Wojciechów. Wieża ariańska i muzeum kowalstwa
***
Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 21.06.2023
Godzina emisji: 9.28
kc