Wojciechów. Wieża ariańska i muzeum kowalstwa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wojciechów. Wieża ariańska i muzeum kowalstwa
XX Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie i XV Ogólnopolskie Spotkania Kowali Wojciechów 2014Foto: PAP/Wojciech Pacewicz

Wojciechów położony jest między Lublinem a Kazimierzem Dolnym. To właśnie w tej miejscowości znajduje się jeden z najciekawszych i zarazem najbardziej nietypowych zabytków – wieża mieszkalno-obronna, w której dziś mieści się Muzeum Kowalstwa. 

  • Wojciechów. Co wiemy o początkach miejscowości?
  • Jak arianie trafili do Wojciechowa?
  • Czym dziś Wojciechów przyciąga zwiedzających?

Wieś znajduje się na południe od Nałęczowa. Pierwsze informacje o Wojciechowie pochodzą z połowy z XIV stulecia. W tym czasie dobra prawdopodobnie należały do rodziny Szczekockich herbu Odrowąż. – Pod koniec XIV wieku właścicielem był Piotr Szczekocki, kasztelan i starosta Lubelski, potem odziedziczył je jego syn Piotr. Zapewne wówczas powstał także pierwszy murowany dwór o charakterze mieszkalno-obronnym – opowiada Marek Gaworski. 

Wieża Ariańska. Skąd pochodzi jej nazwa?

Przed końcem stulecia jednak posiadłość przeszła jednak do rąk rodziny Pileckich. – Jan Pilecki, starosta Lubelski pomiędzy 1520 a 1530 rokiem zbudował w majątku wieżę mieszkalną. Budowla powstała z kamienia na planie czworoboku, posiadała do czterech kondygnacji. Na każdym z tych pięter znajdowała się jedna duża sala. Przy ziemi – piwnice, przeznaczone na cele gospodarcze. Druga kondygnacja zajmowana była przez salę reprezentacyjną, a na trzeciej umieszczono pomieszczenia mieszkalne. Czwarta w razie zagrożenia pełniła funkcje obronne – wylicza Trójkowy ekspert.

Kolejne dziesięciolecia przyniosły ciągłe zmiany właścicieli. – Tuż przed rozpoczęciem XVII wieku nowymi właścicielami zostali Paweł, a potem Piotr Orzechowski. W związku z tym, że byli arianami, do wieży w późniejszym czasie przygarnęła nazwa "Ariańska" – mówi autor przewodników po polskich zamkach. 

 Czytaj także:

W kolejnym stuleciu nieopodal Wieży Ariańskiej zbudowano nowy dwór, co spowodowało przeznaczenie jej na cele magazynowe i gospodarcze, przez co w kolejnych stuleciach popadała w ruinę, aby w XIX wieku stać się spichlerzem. Odrestaurować ją udało się dopiero w latach 50. XX stulecia. 


Posłuchaj

4:15
Wieża Ariańska w Wojciechowie to nie tylko miejsce pamiętające dawne dzieje, ale wciąż tętniące życiem (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Obecnie swoją siedzibę ma w niej m.in. Muzeum Kowalstwa. – Ta nietypowa placówka zgromadziła już grubo ponad 1000 eksponatów związanych z tym zawodem. Prowadzi także tematyczne warsztaty. W muzeum poznamy historią tego specyficznego zawodu – mówi Marek Gaworski, zachęcając do wizyty, w czasie któej będziemy mogli usłyszeć także o legendach związanych z kowalskim rzemiosłem. 

Wojciechów - magia przyrody i kowalskich tradycji #KrainaLessowychWąwozów/Kraina Lessowych Wąwozów

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 19.06.2023
Godzina emisji: 9.28

gs


Polecane