Reklama

reklama

Ostromecko – dwa imponujące pałace w otoczeniu pięknej przyrody

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Ostromecko – dwa imponujące pałace w otoczeniu pięknej przyrody
Pałac Nowy w OstromeckuFoto: Shutterstock/Senatorek

Zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku niedaleko Bydgoszczy to jedna z najbardziej malowniczych atrakcji turystycznych północnej Polski. Warto wpisać to miejsce na listę zabytków do odwiedzenia przy najbliższej nadarzającej się okazji.

  • Ostromecko jest wsią o niezwykle bogatej historii.
  • Pałac Stary w Ostromecku powstał w XVIII wieku i mieści m.in. imponującą kolekcję zabytkowych fortepianów.
  • Pałac Nowy zaprojektował Karl F. Schinkel, jeden z najwybitniejszych niemieckich architektów XIX wieku.

Leżąca w powiecie bydgoskim wieś Ostromecko ma bardzo długą i bogatą historię. Była częścią monarchii wczesnopiastowskiej, a w XII wieku należała do mazowieckiego księcia Konrada I, który następnie przekazał ją pruskiemu biskupowi Chrystianowi. W XIII wieku stała się własnością zakonu krzyżackiego, a w kolejnych stuleciach wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk.

Pałac Stary – co warto o nim wiedzieć?

W ostromeckim kompleksie znajdują się aż dwa okazałe pałace. Pałac Stary jest trzykondygnacyjną budowlą w stylu rokoko, zbudowaną ok. 1730 roku na dawnej skarpie nad Wisłą, w miejscu dawnego dworu szlacheckiego. Budynek posiada mansardowy dach, a jego elewacja ozdobiona jest kolumnami, pilastrami, sztukaterią oraz dużymi, reprezentacyjnymi oknami. Od strony północnej znajduje się taras, z którego rozpościera się widok na ogród włoski i Aleję Lipową.

We wnętrzach gmachu zachowały się fragmenty sztukaterii oraz ażurowa balustrada w sieni. Z parteru na półpiętro prowadzą dwustuletnie schody, usytuowane w dwóch przeciwległych narożnikach holu wejściowego. Wyjątkową atrakcją Pałacu Starego jest kolekcja kilkudziesięciu zabytkowych fortepianów stworzona przez Andrzeja Szwalbego.

Pałac Nowy i malowniczy park – dlaczego trzeba je odwiedzić?

Pałac Nowy powstał w pierwszej połowie XIX wieku według projektu słynnego berlińskiego architekta Karla F. Schinkla. Początkowo miał służyć jako rezydencja rodziny Schönborn. Do jego środkowej części pod koniec tego samego wieku dobudowano neobarokowy Pałacyk Myśliwski zwieńczony mansardowym dachem, a niedługo potem także jednopiętrowy pawilon o formach odpowiadających porządkowi toskańskiemu.

Wewnątrz budynku znajduje się sala balowa i weranda, zamknięta z zewnątrz neoklasycystycznym portykiem. Oprócz podziwiania pałacowych pomieszczeń, można się wpisać się do pamiątkowej księgi, zwanej Bydgoskim Sztambuchem. Warto też wyjść na imponujący taras z widokiem na ogrody. Pobliski rozległy park w stylu angielskim jest dziełem pruskiego ogrodnika królewskiego i uznanego architekta krajobrazu Petera Josepha Lennégo.

– To jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w województwie kujawsko-pomorskim, ale także w całej północnej Polsce. Myślę, że warto wpisać sobie Ostromecko na wakacyjną listę zabytków, które trzeba odwiedzić przy najbliższej okazji – uważa Marek Gaworski, znawca polskich zamków i pałaców.


Posłuchaj

4:03
Ostromecko – dwa imponujące pałace w otoczeniu pięknej przyrody (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Czytaj też:

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 20.06.2023
Godzina emisji: 9.30

kc

Polecane