Władysław Nehrebecki: pionier powojennej animacji, współtwórca "Bolka i Lolka"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Władysław Nehrebecki: pionier powojennej animacji, współtwórca "Bolka i Lolka"
Władysław Nehrebecki, współtwórca "Bolka i Lolka"Foto: PAP/CAF-Stanisław Jakubowski

100 lat temu urodził się Władysław Nehrebecki: reżyser filmów animowanych, jeden z pionierów polskiej animacji i jeden z założycieli Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w latach 1961-63 jego dyrektor. To tam narodzili się nieśmiertelni animowani bohaterowie Bolek i Lolek, których był współtwórcą. Jak dzisiaj polskie animacje, także te starsze, radzą sobie na rynku filmowym?

  • Władysław Nehrebecki urodził się 14. czerwca 1923 roku, a zmarł 28 grudnia 1978. Jako autor, współautor bądź konsultant brał udział w zrealizowaniu ok. 300 polskich filmów animowanych, w zdecydowanej większości dla dzieci
  • Był pomysłodawcą i jednym z autorów postaci plastycznych bohaterów serialu "Bolek i Lolek" a także konsultantem, scenarzystą i reżyserem filmów z ich udziałem

Współtwórca polskiej animacji dla dzieci

Już po zakończeniu II wojny światowej Władysław Nehrebecki zaczął pracę jako redaktor graficzny i twórca komiksów. Od września 1947 roku współtworzył "Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych" w Katowicach, które dwa lata później przekształciło się w Zespół Produkcyjny Filmów Rysunkowych "Śląsk" z siedzibą w Wiśle, a potem w Bielsku-Białej. Tam, z niespełna dwuletnią przerwą pracował i tworzył aż do śmierci. Jako autor, współautor bądź konsultant brał udział w zrealizowaniu ok. 300 polskich filmów animowanych, w zdecydowanej większości dla dzieci. Opróćz "Bolka i Lolka", był także pomysłodawcą i autorem takich serii dla dzieci jak "Profesor Filutek", "Przygody Błękitnego Rycerzyka", "Miś Kudłatek", Przygody Muyszki" czy "Porwanie Baltazara Gąbki".

Siła prostych, uniwersalnych prawd

- Przy takim kapitale, jakim dysponują wielkie firmy typu Pixar czy studio Walta Disneya nie mamy niestety zbyt dużych szans, aby konkurować na równych prawach. Natomiast siła, którą wykorzystujemy jest siła sentymentu, siła nostalgii. Siła zmęczenia hollywoodyzacja świata, techniczną doskonałością, pewnymi szablonami i schematami ogrywanymi do znudzenia przez popkulturę – ocenia dr Piotr Jakubowski z UKSW. – I tutaj właśnie "Bolek i Lolek", "Reksio", "Porwanie Baltazara Gąbki" czy produkcje z innych krajów byłego bloku wschodniego, jak np. "Krecik", mogą zaproponować zdrową odtrutkę, powrót do świata prostych, uniwersalnych prawd o sile przyjaźni, wartości zaufania – proponuje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

6:14
Władysław Nehrebecki: współtwórca "Bolka i Lolka" (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: dr Piotr Jakubowski (UKSW)
Data emisji: 14.06.2023
Godzina emisji: 12.32

pr

Polecane