Znane i nieoczywiste skarby Krakowa: niezwykle ciekawa, wędrująca wystawa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Znane i nieoczywiste skarby Krakowa: niezwykle ciekawa, wędrująca wystawa
Wystawa "Skarby Krakowa" odkrywa skarby nieoczywiste, nie zawsze łatwe do obejrzenia Foto: Shutterstock/Sergey Dzyuba

U stóp Wawelu, na placu o. Adama Studzińskiego, stanęła plenerowa wystawa "Skarby Krakowa" zorganizowana przez miasto z okazji 45. rocznicy wpisania na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Przygotowana we współpracy z Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie ekspozycja przybliża fenomen dziedzictwa tego miasta oraz okoliczności historycznego wpisu z 1978 r.

  • Dwujęzyczna, polsko-angielska wystawa na zaledwie 22. planszach w syntetyczny sposób pokazuje fenomen Krakowa jako Miejsca Światowego Dziedzictwa
  • Wystawa będzie prezentowana do końca września w czterech lokalizacjach: plac o. Studzińskiego (1-30 czerwca), Rynek Podgórski (1-31 lipca), plac Wolnica (1-31 sierpnia), aleja Róż (1-30 września)

Kraków po 45. latach – jak się zmienił?

W czasie pierwszej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa, która odbyła się we wrześniu 1978 r., podjęto decyzję o wpisie Krakowa na listę obiektów dziedzictwa kulturowego o "wyjątkowej powszechnej wartości". Za dobro światowego dziedzictwa uznano nie pojedyncze zabytki, ale cały zespół urbanistyczny obejmujący Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto, dawne przedmieście Stradom oraz królewskie miasto Kazimierz.

– Ta wystawa towarzyszy 45. rocznicy wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Chciałbym odnieść się do tego czasu, kiedy Kraków został wpisany na listę, bo to było zupełnie inne miasto niż dzisiaj. To był skarb chyba jeszcze nieodkryty przez świat. Trudno sobie to wyobrazić, ale przymiotnikami, którymi wtedy określano go najczęściej, były "polutted" and "negleckted" – zanieczyszczony i zaniedbany – mówi Łukasz Galusek (dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie. – A jednocześnie uświadamiano sobie wyjątkowość Krakowa, bo był on jedynym miastem w Polsce, i jednym z dwóch miejsc w Europie, wpisanym na pierwszą, jeszcze dosyć wąską Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czyli jego światowa wartość była absolutnie unikatowa – tłumaczy.

– Jednak do tego, aby Kraków stał się takim skarbem, jakim jest dzisiaj, trzeba było tych 45 lat: wielkiego wysiłku, konserwowania, promowania. I ta wystawa ma, w naszym przekonaniu, to uświadomić: punkt, z którego wychodziliśmy, i punkt, w którym dzisiaj jesteśmy – wskazuje.

Pokazać skarby ukryte

– Piękno Krakowa mogą podziwiać wszyscy przyjeżdżający, jednak na tej wystawie chcieliśmy przywołać i pokazać skarby, które są nieoczywiste, których nie widać na pierwszy rzut oka. W dużej mierze są to skarby ruchome, strzeżone czy pochowane w różnych miejscach – opowiada rozmówca Katarzyny Cygler. – Ta opowieść, którą pokazujemy na wystawie, to z jednej strony miejsca doskonale znane, architektoniczne. Z drugiej jednak strony to ukrywane w nich 90 skarbów, które udało nam się pokazać na planszach – zachęca.

Wystawę "Skarby Krakowa" będzie można oglądać w czterech miejscach podwawelskiego grodu do końca września.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:53
Wystawa pod Wawelem w 45. rocznicę wpisania Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Katarzyna Cygler
Gość: Łukasz Galusek (dyrektor programowy Międzynarodowego Centrum Kultury w Krakowie)
Data emisji: 5.06.2023
Godzina emisji: 14.30

pr

Polecane