Savoir-vivre. Czy znamy zasady dobrego wychowania? Czy mają jeszcze znaczenie?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Savoir-vivre. Czy znamy zasady dobrego wychowania? Czy mają jeszcze znaczenie?
Savoir-vivre to właściwe zachowanie w określonych miejscach i sytuacjachFoto: Shutterstock/Roman Samborskyi

Savoir-vivre, kindersztuba, bon ton, dobre maniery. Nazw jest wiele, ale znaczenie jedno i to samo – umiejętność odpowiedniego zachowania się w każdej sytuacji. Czy to jest jeszcze potrzebne, czy owo słynne "dobre wychowanie" należy już do przeszłości? 3 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Savoir-Vivre'u.

  • Określenie "savoir-vivre" pochodzi z języka francuskiego i dosłownie oznacza "sztukę życia", a w przenośni "dobre obyczaje". To znajomość obyczajów, reguł, form towarzyskich i grzecznościowych oraz zasady postępowania w różnych sytuacjach.
  • Określenie "savoir-vivre" pojawiło się w czasach baroku, kiedy był bardzo restrykcyjnie przestrzegany: trzeba było wiedzieć, jak się przywitać i pożegnać z królem, jak balować i jak się ubrać.

Savoir-vivre wciąż obowiązuje

– Nie jest tak, że możemy o savoir-vivrze zapomnieć i odłożyć go na półkę, myśląc, że jest on tematem przeszłości – ostrzega Agnieszka Świast-Kamińska, psycholog wizerunku. – Savoir-vivre dziś jest ogromnie ważny z racji spotkań, które są odbywane na szczeblu biznesowym, jak i prywatnym. Ostatnio trochę się poszerzył o spotkania online, bo bardzo dużo mamy teraz takich konferencji – tłumaczy.

– Można to też nazwać "codzienne obycie". Wchodzi w krew, kiedy w domu na co dzień rodzice wymagają pewnego sposobu komunikacji – dodaje.

Błędy podstawowe, błędy najważniejsze

– Błędów popełniamy naprawdę mnóstwo, poczynając od tego, że zapominamy o powiedzeniu "dzień dobry", kiedy wchodzimy do pomieszczenia. Zapominamy, kto z kim ma się pierwszy przywitać, jak przedstawić się, jak przedstawić swoją dziewczynę, partnerkę rodzicom, kto pierwszy powinien podać dłoń: kobieta czy mężczyzna, kto powinien płacić rachunki w restauracji – wylicza ekspertka. – Zapominamy o tym, że powinniśmy być mili dla siebie, otwarci, że komunikacja jest bardzo ważna, a to jest część savoir-vivre'u – dodaje.

– Pamiętajmy też o telefonach komórkowych: aby je chować i wyłączać dźwięk nie tylko na spotkaniach biznesowych, ale też prywatnych. Pamiętajmy o tym, że to jest czas, który poświęcamy drugiej osobie, a komórka jest tylko dodatkiem w szybkiej komunikacji – wskazuje.


Posłuchaj

3:21
Savoir-vivre: czy jest jeszcze potrzebny? (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Dobro, prawda, piękno

Ale savoir-vivre to jest też coś więcej niż zwykłe, suche reguły: to prawdziwy styl życia, który powinien opierać się na trzech najważniejszych wartościach, na których powstawała kultura zachodnioeuropejska: dobru, prawdzie i pięknie. – To jest ta triada aksjologiczna. I jeżeli nie jesteśmy dobrzy, jeżeli skupiamy się na sobie, jeżeli hołdujemy swojej wygodzie, to nie ma szans na właściwy savoir-vivre, bo wtedy po prostu nie liczymy się z drugim człowiekiem. A dobre maniery opierają się właśnie na tym, żeby drugi człowiek się z nami dobrze czuł – wyjaśnia dr Irena Kamińska-Radomska.

– A jeżeli chcemy zadbać o tę triadę: prawda, dobro, piękno, to niezbędne jest, aby być odważnym, aby się nie bać. Bo często obawiamy się hejtu, obawiamy się, że ktoś nas wyrzuci z pracy, obawiamy się, ze nie mamy takich poglądów jak wszyscy, wpisujemy się w to i… sami ze sobą się źle czujemy. Bo to jest hipokryzja i zakłamanie – dodaje.

Grzeczność w każdy wypadku

– Żeby być autentycznym, trzeba hołdować grzeczności zawsze, nawet kiedy jesteśmy sam na sam ze sobą. A nie tylko wtedy, kiedy to się opłaca: bo jest klient, bo jest przełożony… A potem, wsiadając do taksówki, nawet nie mówi się "dzień dobry" – tłumaczy rozmówczyni Piotra Firana i Rafa Uzara. – Grzeczność dla każdego. Dopóty, dopóki ktoś swoim zachowaniem nie sprawi, że muszę postawić granice – ostrzega.

– Savoir-vivre'owi zarzuca się zewnętrzność, że to jest taka etykieta, ornament. Może to i jest zewnętrzne, ale etykieta jest zewnętrzną manifestacją wewnętrznych przekonań – deklaruje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

16:07
Dobro, prawda, piękno - podstawy savoir-vivre'u (Bed and Breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and Breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Jacek Frentzel
Gość: dr Irena Kamińska-Radomska
Data emisji: 3.06.2023
Godzina emisji: 7.15

pr/ans

Polecane