Czy kłamstwo można ukryć? Kto jest najzręczniejszym kłamcą?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy kłamstwo można ukryć? Kto jest najzręczniejszym kłamcą?
Co zdradza, ze kłamiemy?Foto: pathdoc/Shutterstock.com

Jak twierdzą specjaliści nie ma człowieka, który by choć raz w życiu nie ukrył prawdy lub się z nią nie minął. Jednak rozróżniamy białe kłamstwo, kiedy kłamiemy w dobrej wierze (aby np. kogoś nie urazić) oraz kłamstwo czarne, kiedy kłamcy np. zależy osobistej korzyści bądź na ukryciu niewygodnych faktów. Jak poznać, że człowiek kłamie?

  • Wariograf, zwany wykrywaczem kłamstw, mierząc różne parametry ciała badanej osoby, np. potliwość skóry, jest pomocny w wykryciu, kiedy ktoś kłamie
  • Oczy również mogą zdradzić kłamcę: chodzi o kierunek spojrzenia, bądź szybkie ruchy oczami

Ciało zdradza kłamcę

Zazwyczaj zachowanie kłamcy się zmienia, kiedy mija się z prawdą: – Zaczyna gestykulować, chociaż wcześniej nie gestykulował, bądź odwrotnie – jego ciało zamiera, kiedy zazwyczaj bardzo aktywnie się poruszało w trakcie rozmowy – tłumaczy psycholog Natalia Hoffman, autorka książki o kłamstwie, a także certyfikowana ekspertka w zakresie odczytywania mowy ciała, rozpoznawania mikroekspresji i emocji. – Głos może się zmienić z wyższego na niższy bądź odwrotnie, mogą pojawić się pauzy lub tzw. powtórzenia pytania: "Czy mógłby pan powtórzyć pytanie?", co służy zyskaniu czasu na odpowiedź – wylicza.

Strzeż się mrocznej triady

– Oczy faktycznie wskazują na kłamstwo, ale na dwa sposoby. Jeżeli ktoś bardzo często rusza gałkami ocznymi na zasadzie lewo-prawo, lewo-prawo, to albo się zastanawia, albo zastanawiać się, jak nam nakłamać. Większość osób patrzy w lewy górny róg, kiedy przywołuje sobie rzeczy z pamięci, a w prawy, kiedy tworzy nową rzeczywistość, czyli kłamie – wskazuje dr Beata Rajba z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej.

Problem w tym, że każdy ma inną kalibrację oczu, więc ten schemat nie musi się odnosić do konkretnej osoby. Może więc warto zwrócić uwagę na osobowość? Taką czerwoną lampką powinna być np. zdolność do manipulacji i owijania sobie ludzi wokół palca. – Najbardziej manipulująca jest tzw. mroczna triada: psychopatia, narcyzm, makiawelizm. Makiawelizm, czyli skłonność do osiągania celów po trupach, narcyzm, czyli jestem wyjątkowy, zasługuję na wszystko, nie muszę liczyć się z innymi. No i psychopatia: łamanie reguł – ostrzega dr Rajba.

Przeczytaj także


Posłuchaj

4:36
Kłamstwo: kto najlepiej kłamie? (Bed and breakfest/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Audycja: Bed and breakfast
Prowadzący: Piotr FiranRaf Uzar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.03.2023
Godzina emisji: 8.42

pr/ans

 

Polecane