Na "ty" w restauracji i w pracy. Moda na skracanie dystansu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Na "ty" w restauracji i w pracy. Moda na skracanie dystansu
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ fizkes

Zamiast używać formy "pan" lub "pani", od razu przechodzimy na "ty" - coraz częściej właśnie w taki, bezpośredni sposób, kelnerzy zachowują się w stosunku do gości, a przełożeni - do swoich pracowników i na odwrót. Trwa moda na skracanie dystansu, która opanowuje coraz więcej sfer naszego życia. Jak to robić, by nie naruszyć norm dobrego wychowania?

lotnisko spóźnienie stres wakacje 1200.jpg
Spóźnienie. Kiedy wypada, kiedy nie można

Na rozluźnienie

Jak wyjaśnia organizator festiwali kulinarnych Paweł Śroczyński, styl, w jakim pracownicy restauracji komunikują się z gośćmi, zależy od wytycznych właściciela. Polecenie zwracania się do klientów na "ty" motywowane jest chęcią rozluźnienia atmosfery w lokalu. – Mamy w życiu wystarczająco dużo napięcia, żeby jeszcze w restauracjach i barach, które służą wyluzowaniu się, być sztywnymi i odzywać się per "pan" – mówi. 

Posłuchaj

4:12
Kiedy i do kogo zwracać się na "ty"? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Kto pierwszy?

Innego zdania jest dr Irena Kamińska-Radomska, ekspertka do spraw etykiety w The Protocol School of Poland, która wytłumaczyła, jak powinno wyglądać skracanie dystansu w relacjach prywatnych. – W Polsce na "ty" może przejść para znajomych czy grupa dobrze znanych sobie osób. Na "ty" może przejść para osób, jeżeli to kobieta wychodzi z inicjatywą w stosunku do mężczyzny. W sytuacji, kiedy są osoby tej samej płci, to osoba starsza proponuje przejście na "ty", a nie osoba młodsza.

Zachodni zwyczaj

Co z tzw. tykaniem w pracy? – Korporacje rządzą się swoimi prawami. Jeżeli zatrudniamy się w takim miejscu, to zgadzamy się na politykę, która w nim panuje – oznajmia Wojciech Wocław, popularyzator savoir-vivre'u w biznesie. – Mówienie na "ty" to zwyczaj, który przyszedł z Zachodu i który nie jest do końca dobrze rozumiany. To, że ktoś mówi do drugiej osoby w języku angielskim "you", to nie znaczy, że mówi do niej na "ty" – podkreśla. 

Źródło - serwis YouTube.com / oficjalny kanał Narodowego Centrum Kultury - NCKultury 


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Paweł Turski
Data emisji: 16.11.2021
Godzina emisji: 6.15

kr

Polecane