Pando: niezwykły las, który jest jednym, wielkim organizmem. Najstarszym na Ziemi

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pando: niezwykły las, który jest jednym, wielkim organizmem. Najstarszym na Ziemi
Pando las topoli osikowych będący jednym wielkim organizmemFoto: Shutterstock/Danita Delimont

To tylko z pozoru zwykły las osikowy. Ponad 47 tys. drzew zajmujących teren wielkości 30 boisk piłkarskich, połączonych korzeniami, jak wykazały badania genetyczne, tworzy jeden wielki organizm. Jego wiek oblicza się na ok. 16 tys. lat (chociaż jest teoria, że liczy sobie ponad 80 tys. lat!), znajduje się w USA i nazywa się Pando. Jakby było mało tych niezwykłości, wydaje także niezwykłe dźwięki.

  • Pando rośnie na terenie ok. 45 ha i, jak obliczyli naukowcy, waży 6,5 tys. ton
  • Teren Pando jest objęty ochroną, co jednak nie zapobiega powolnemu kurczeniu się jego powierzchni i po prostu umieraniu organizmu

Gigantyczny organizm z jednego systemu korzeniowego

– Pando jest to kolonia topoli, a dokładnie topoli osikowej, nie mylić z naszą topolą osiką, bo to jednak dwa różne gatunki drzew. Jest to kolonia, która co chwilę się odnawia, czyli z jednego systemu korzeniowego wyrastają nowe drzewa. Genetycznie jest to jeden organizm, który ciągle jest odnawiany i rośnie prawdopodobnie od 16 tys. lat – opowiada bloger Daniel Mróz, autor serwisu poświęconego lasom.

Naukowcy określają Pando jako organizm klonalny, gdyż wszystkie drzewa są klonami pierwszego organizmu, który rozpoczął wzrost tysiące lat temu. Nowe drzewa wyrastają z korzeni wychodzących z pierwotnego organizmu, tworząc rozległą sieć klonalną. Z powodu ciągłego odnawiania się Pando określenie jego wieku metodą dendrologiczną (badanie i liczenie słojów drzew) jest niemożliwe: najstarsze żywe osobniki mają ok. 120 lat i wkrótce pewnie umrą. Ale rosną już młodzi następcy z kolejnego pokolenia.

Topole osikowe często tworzą tego typu kolonie, jednak ta jest największa i najstarsza na świecie. Co więcej, niezależnie od tego, czy ma 16 tys. czy może 80 tysięcy lat (jest taka teoria), jest to prawdopodobnie najstarszy organizm na Ziemi.

Tak dudni wiatr w liściach Pando

Pando jest oczkiem w głowie wielu organizacji przyrodniczych i ekologicznych, które starają się go chronić. I przy okazji zleciły nagranie jego dźwięków artyście Jeffowi Rice’owi. Rezultaty były zaskakujące: – Dźwięk, który słyszymy, niskie grzmienie, nagrałem hydrofonem, który przez dziuplę w drzewie podłączyłem do systemu korzeniowego Pando. To, co słychać, to drżenie milionów liści w lesie, które wibrują na wietrze. Drgania przenoszą się po gałęziach do systemu korzeniowego w ziemi, tworząc ten imponujący dźwięk – tłumaczył artysta podczas prezentacji dla Amerykańskiego Stowarzyszenia Akustycznego. Nagrane dźwięki będą też badane przez naukowców.

Przeczytaj także


Mulaki zjadają Pando

Pytanie, jak długo jeszcze będzie można badać i zachwycać się Pando, które mimo swojej ogromnej wielkości i długowieczności jest wystawione na coraz więcej zagrożeń. Największym zagrożeniem, bezpośrednim i pośrednim, jest oczywiście człowiek. Najpierw było wycinanie drzew, potem – najazd turystów. Teraz pojawił się problem zmian klimatycznych i… zwierząt.

Zmiany klimatu wiadomo, jakie są i czym się objawiają: przede wszystkim suszami, które powodują, że drzewa usychają, dosłownie, z pragnienia. A zwierzęta? Chodzi o tamtejsze jelenie, a raczej mulaki czarnoogonowe. Te podobne do jeleni sympatyczne zwierzęta z wielką chęcią żywią się młodymi pędami topoli osikowej, którą mogą znaleźć w Pando. A to sprawia, że las nie może się odnawiać, gdyż stare osobniki umierają, ale młode nie rosną, gdyż są zjadane. Wcześniej takiego problemu nie było, bo na tym terenie żyły drapieżniki, wilki i pumy, które regulowały populację mulaków i nie pozwalały im na długi, swobodny wypas. Jednak polowania sprawiły, że drapieżników już nie ma, a jeleniowate rozmnażają się bezpiecznie. Teraz postawiono ogrodzenie mające chronić Pando, ale otacza on zaledwie niewielką jego część…

Earth's most massive living thing is struggling to survive/YouTube PBS News Hours


Posłuchaj

4:06
Pando - las klonów i wielki organizm (Trójka przed południem)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 30.05.2023
Godzina emisji: 10.24

pr

Polecane