Lasy: lekarstwo na zmiany klimatu. Francuzi je przesadzają, polskie mają się świetnie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Lasy: lekarstwo na zmiany klimatu. Francuzi je przesadzają, polskie mają się świetnie
W jakiej kondycji są polskie lasy?Foto: shutterstock.com

Południe Francji pustynnieje i się wyjaławia. Lekarstwem na to ma być przesadzanie drzew z północy kraju: zatrzymają one wodę w glebie i pomogą w walce ze zmianami klimatycznymi. W Polsce lasy mają się doskonale, co potwierdza rozmówczyni Witolda Lazara.

  • Przesadzanie drzew z terenów północnej Francji na południe kraju ma zapobiec pustynnieniu tych terenów i pomóc w łagodzeniu zmian klimatycznych.
  • Obecnie ok. 30 proc. powierzchni Polski zajmują tereny leśne.

Drzewa ruszają z północy na południe

Niski poziom zadrzewienia południowej części Francji powoduje, że wobec zmian klimatu i rosnących temperatur Francuzi muszą podejmować szybkie decyzje, które zapobiegną pustynnieniu. Stąd pomysł przesadzania drzew z północy kraju. – Drzewa łagodzą klimat, poprawiają jakość powietrza: sekwestracja dwutlenku węgla i kumulacja pierwiastków ciężkich są niezwykle ważne – tłumaczy Edyta Rosłoń-Szerzyńska z katedry Architektury krajobrazu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. – Łagodzenie skrajności pogodowych to jest absolutny priorytet, bo to właśnie pozwala nam się adaptować do zmian klimatycznych: wichur, ale i skrajnych upałów. A dodatkowo jałowe gleby. To wszystko występuje, kiedy nie mamy roślinności – dodaje.

Więcej lasów w Polsce, niższy średni wiek

– W Polsce systematycznie zwiększa się powierzchnia lasów. W powojennej historii Polski nie było roku, by ta powierzchnia zmalała albo się zatrzymała. Jako leśnicy dbamy także, aby te lasy były coraz bardziej odporne, staramy się też obniżyć średni wiek drzewostanów w Polsce – mówi Honorata Galczewska, rzecznik prasowa Regionalnych Lasów Państwowych w Toruniu. – Czasem słyszymy, że warto zostawić starodrzew, żeby tych starych lasów było jak najwięcej. Zgadzamy się, ale nie może być tak, że będą one dominować. Już teraz jest dość wysoki średni wiek lasów w Polsce, który wynosi ok. 65 lat – wskazuje.

– Stąd nasze działania, aby zastępować starsze, rozpadające się, chylące się ku upadkowi drzewa i lasy lasami młodymi. Tworzyć w ten sposób taką mozaikę lasów młodszych i starszych – dodaje.

Przeczytaj także


Posłuchaj

9:08
Lasy pomagają w walce ze zmianą klimatu
+
Dodaj do playlisty
+

***

Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Michał Fedusio
Gość: Honorata Galczewska (rzecznik prasowa Regionalnych Lasów Państwowych w Toruniu)
Data emisji: 8.08.2022
Godzina emisji: 11.40

pr

Polecane