Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna historia Wilna na wystawie w Krakowie
Wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918-1948. Jedno miasto – wiele opowieści" w krakowskim Muzeum Narodowym można oglądać do początku wrześniaFoto: Waldemar Deska/PAP

W Muzeum Narodowym w Krakowie do 4 września można podziwiać wystawę "Wilno, Vilnius, Vilne 1918–1948. Jedno miasto – wiele opowieści"  Ekspozycja została przygotowana we współpracy z Litewskim Narodowym Muzeum Sztuki w Wilnie z okazji 700-lecia Wilna; prezentuje prace wileńskich artystów przechowywane w polskich i litewskich instytucjach dziedzictwa kulturowego.

Okres od zakończenia I wojny światowej do 1948 roku był przełomowy dla stolicy Litwy. – Zaczyna się od wolności Polski Litwy, by dosłownie kilkanaście miesięcy później zaczął się polsko-litewski konflikt o Wilno zakończony w 1922 roku. Potem, w czasie wojny, miał miejsce najazd bolszewicki i szybkie wcielenie Litwy do Związku Radzieckiego. To wszystko, jak również Holokaust i exodus Polaków z Wilna po II wojnie światowej, całkowicie zmieniło strukturę tego miasta – wyjaśnia prof. dr hab. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wydarzenia z tych lat są punktem wyjścia dla wystawy w krakowskim muzeum. Ukazuje ona Wilno z perspektywy ówczesnych artystów zamieszkujących w stolicy Litwy. – Wbrew tym drastycznym przemianom okazało się, że to miasto miało tak silną tożsamość artystyczną i kulturową, że było w stanie wygenerować niezwykle wartościową i różnorodną sztukę – podkreśla gość "Trójki do trzeciej". – Ta polityczna historia to pewne ramy, w których dzieje się historia sztuki. I o niej mówimy, pokazując siłę kulturotwórczą Wilna tamtych lat – dodaje rozmówca Tomasza Miary. 

Najczęściej czytane:

Zbiór opowieści

Wystawa jest podzielona na siedem części. Układają się one w cykl różnorodnych opowieści o artystycznej stronie Wilna. Ekspozycja prezentuje m.in. o tych. którzy tworzyli Wilno od strony architektonicznej, polsko-litewskim konflikcie i tamtejszej awangardzie.

– Mamy również rozdział pokazujący pożegnanie i rozstanie po II wojnie światowej. Pokazujemy tam na przykład obraz "Jezu, ufam Tobie", który jest częścią wileńskiego dziedzictwa artystycznego – opowiada prof. Andrzej Szczerski. – Ostatni rozdział to plakaty i druki zapraszające do Wilna. Pochodzą z okresu międzywojennego, ale myślę, że dziś również świetnie się odnajdują – dodaje dyrektor krakowskiego muzeum.

Mickiewicz razy dwa

Wraz z wystawą do Krakowa przyjechał pomnik Adama Mickiewicza, który stanął przed gmachem Muzeum Narodowego. Jest on pomniejszoną wersją projektu Zbigniewa Pronaszki, który nie doczekał się realizacji w swojej pierwotnej formie. – Litwini stworzyli jego mniejszą, ale bardzo efektowną wersję kilka lat temu na potrzeby wystawy poświęconej niezbudowanemu Wilnu. (...) To bodaj najlepszy pomnik awangardowy, jaki powstał w Polsce w pierwszej połowie XX wieku. Kraków ma więc teraz dwa pomniki Mickiewicza: na Rynku Głównym i przed naszym muzeum – opowiada gość radiowej Trójki.

Posłuchaj

6:04
Jedno miasto – wiele opowieści. Artystyczna odsłona Wilna na wystawie w Krakowie (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: prof. dr hab. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie)
Data emisji: 25.05.2023
Godziny emisji: 14.24

qch

Polecane