"Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu". Nowa wystawa w krakowskim muzeum

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu". Nowa wystawa w krakowskim muzeum
François de Troy "Portret Jakuba Ludwika Sobieskiego"Foto: mat. prasowe

Na Zamku Królewskim w Krakowie można oglądać specjalną wystawę arcydzieł Tycjana, Brueghela, Bordona oraz innych skarbów sztuki, które ostatnio wzbogaciły wawelskie zbiory. Eksponaty będą dostępne przez niespełna miesiąc, do 11 czerwca, w czasowych miejscach ekspozycji. Później znajdą swoje stałe miejsce w Prywatnych Apartamentach Królewskich oraz Reprezentacyjnych Komnatach Królewskich.

  • Wystawa "Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu" potrwa od 19 maja do 11 czerwca
  • Oprócz dzieł malarskich takich mistrzów jak Tycjan, Brueghel, Bordon czy de Troy, na wystawie będzie można podziwiać trzy XVII-wieczne gobeliny wykonane z wełny i jed­wabiu a pochodzące z kolekcji Sanguszków oraz unikatowe zbiory porcelany

Nabytki z ostatnich dwóch lat

– To są nasze nabytki z ostatnich dwóch lat. Przy okazji Nocy Muzeów chcieliśmy pokazać te najcenniejsze z nich, najbardziej spektakularne, najbardziej artystycznie wartościowe. Ale to się nie ograniczy tylko do Nocy Muzeów, bowiem pokaz tych nabytków będzie trwał do 11 czerwca na pierwszym i drugim piętrze zamku na Wawelu oraz w Skarbcu Koronnym – zapowiada Piotr Rabiej (zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu. – Później oczywiście większość tych dzieł trafi na stałą ekspozycję – zapewnia.

– Cieszymy się bardzo, że mamy wsparcie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że mamy dość rozbudowane relacje z partnerami biznesowymi: gdyby nie ich wsparcie i zaangażowanie finansowe, to zamek z własnych funduszy nigdy nie byłby w stanie takich arcydzieł kupić – dodaje.

Pomyłka nie wchodzi w grę

Kupowanie takich arcydzieł to jest bardzo długi, pracochłonny i skomplikowany proces. – Pracownicy Zamku Królewskiego na Wawelu monitorują rynek dzieł sztuki, uczestniczą w różnego rodzaju targach czy aukcjach, mamy też rozbudowaną sieć kontaktów z marszandami. Jeżeli pojawia się okazja, to wówczas sprawdzamy takie dzieło – opisuje działania Trójkowy gość. – Jedzie ekipa z Wawelu: konserwatorzy, kuratorzy je oglądają, sprawdzają proweniencję i autentyczność. Jest więc to dość żmudne. A potem oczywiście negocjujemy cenę i… szukamy funduszy – tłumaczy.  

– Każdy z tych etapów musi być przeprowadzony bardzo pieczołowicie, z dużą ostrożnością: my, jako Zamek Królewski na Wawelu, nie możemy się pomylić – wyjaśnia.

Przeczytaj także


Tycjan i Sobieski

Najważniejszym dziełem, który można zobaczyć, to "Alegoria miłości" Tycjana. – Niecodziennie się zdarza, aby do polskich muzeów trafiał obraz tak rozpoznawalnego artysty, jakim jest Ticiano Vecellio. To jest obraz bardzo ciekawy, bo Tycjan był artystą, który, gdy namalował jakiś obraz i on się podobał, tworzył jego różne warianty – opowiada rozmówca Tomasza Miary. – Generalnie staramy się kupować rzeczy, które są związane z zamkiem królewskim na Wawelu, bądź polskimi monarchami, bądź stanowią uzupełnienie naszych kolekcji. Obrazem, który do mnie bardzo przemawia jest domniemany portret najstarszego syna króla Jana III Sobieskiego, Ludwika Sobieskiego. Udało się go kupić od Sanguszków i to jest dużej klasy dzieło artystyczne – wskazuje.


Posłuchaj

5:02
Wystawa „Tycjan i inni. Najnowsze dzieła Zamku Królewskiego na Wawelu” (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

 

***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Tomasz Miara
Gość: Piotr Rabiej (zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu)
Data emisji: 24.05.2023
Godziny emisji: 14.30

pr

Polecane