E-skóra już wkrótce odmieni funkcjonalność robotów chirurgicznych i protez?
2023-05-18, 13:05 | aktualizacja 2023-05-18, 14:05
Po wielu latach badań, prób i eksperymentów, brytyjscy naukowcy stworzyli e-skórę, która jest elastyczna, wytrzymała i pozwala odczuwać. Znajdzie zastosowanie w tzw. robotach miękkich używanych w medycynie, ale jest także duża szansa, że może zostać wykorzystana przy tworzeniu w pełni funkcjonalnych i posiadających czucie (!) protez kończyn.
- E-skóra ma wielowarstwową strukturę, a dzięki układowi pikseli pozwala odczuwać zarówno miejscowo, jak i całościowo
- Twórcy e-skóry widza jej zastosowanie przede wszystkim w robotach chirurgicznych, ale będzie mogła być wykorzystywana także przy protezach dla ludzi po amputacjach
Protezy bliskie rzeczywistości
– Elastyczna e-skóra ma wielowarstwową strukturę modułową i zawiera układ pikseli, które pozwalają robotowi odczuwać zarówno miejscowo, jak i całościowo. Przy jej wytwarzaniu zastosowano wypalanie laserowe i druk 3D z wykorzystaniem materiałów miękkich, np. ciekłego metalu, sadzy technicznej czy silikonu – tłumaczy dr Yunjie Yang z Uniwersytetu Edynburskiego.
– Wyobrażam sobie, że e-skóra może znaleźć zastosowanie przy protezach dla ludzi po amputacjach. Te najnowocześniejsze są już podpinane do układu nerwowego, co umożliwia kontrolowanie robotycznej kończyny i wykonywanie nią podstawowych ruchów – komentuje Jakub Styczyński z redakcji portalu zajmującego się zdrowiem. – Naukowcy intensywnie pracują nad wprowadzeniem czucia dla użytkowników takich urządzeń, myślę więc, że e-skóra może znaleźć zastosowanie w tym zakresie – ocenia.
Końcówka Da Vinciego pokryta e-skórą
Jednak sami twórcy e-skóry wolą mówić o jej wykorzystaniu w robotach chirurgicznych. Już teraz roboty medyczne wykonują wiele zabiegów i operacji. Np. słynny robot Da Vinci jest wykorzystywany w różnych dziedzinach chirurgii, przede wszystkim zabiegach ginekologicznych, urologicznych i kardiologicznych. Kiedyś był czymś wyjątkowym w naszym kraju, dzisiaj posiada go sporo oddziałów.
– E-skóra najszybciej znajdzie zastosowanie w łapkach, czyli manipulatorach u robotów używanych do operacji chirurgicznych – mówi dr Francesco Giorgio-Serchi z Uniwersytetu Edynburskiego. – Chodzi o zabiegi mało inwazyjne lub techniki endoskopowe: wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości podglądania miejsca operowanego za pomocą kamery – wyjaśnia.
Przeczytaj także
- Roboty jak rośliny: nowy sposób na podbój i terraformowanie Księżyca i Marsa
- Clone, człekokształtny robot polskiego studenta
- Automatyzacja gospodarstw domowych: bardzo wygodna dla ludzi, ale czy bezpieczna?
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: Trójka przed południem
Prowadzi: Witold Lazar
Autor materiału reporterskiego: Kuba Witkowski
Data emisji: 18.05.2023
Godzina emisji: 10.24
pr