Clone, człekokształtny robot polskiego studenta

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Clone, człekokształtny robot polskiego studenta
Czy już niedługo każdy człowiek będzie miał własnego robota-pomocnika?Foto: Ociacia/Shutterstock

Ma wykonywać czynności powtarzalne, "zabieracze czasu", które nie wymagają kreatywności, np.: stanie w kolejce po zakupy, sprzątanie, gotowanie, kierowanie pojazdem, praca w fabryce. Od siedmiu lat student Politechniki Wrocławskiej Łukasz Koźlik i jego współpracownicy "po godzinach" budują robota, który ma wyglądać jak człowiek. Przewidywany koniec prac za blisko pięć lat.

W Polsce usłyszeli, że tu są słabe warunki, by realizować taki projekt. Od dwóch tygodni w USA działa założony przez Łukasza start-up Clone Incorporated, dzięki któremu wszelkie problemy finansowe powinny zniknąć. – Tam są doskonałe warunki finansowania i ludzie z branży robotyki, którym zależy na tego typu osiągnięciach – wyjaśnia.

Egzoszkielet rehabilitacja niepełnosprawność 1200.jpg
Egzoszkielet – bioniczny wynalazek podnosi na nogi osoby po urazach kręgosłupa

Posłuchaj

6:36
Polski student buduje androida (Trójka do trzeciej)
+
Dodaj do playlisty
+

Na razie Łukasz i jego współpracownicy stworzyli... rękę. Widok sztucznej kończyny, pod której sztuczną skórą prężą się sztuczne ścięgna i mięśnie, widać sztuczne żyły, robi wrażenie, a dla niektórych może być nawet przerażający. Z kolei wielbiciele science fiction natychmiast przywołają chociażby słynnego "Terminatora": – Jest nauka, która się nazywa ergonomia i polega na wytwarzaniu przedmiotów pod ludzką rękę: wszystkie przedmioty ręczne są wytworzone pod ludzką rękę – tłumaczy Łukasz Koźlik. – Tak więc, aby się nimi posługiwać, maszyna także musi posiadać ludzką rękę – wskazuje.

Damaged Muscle Is Bleeding, But Still Working + Newest Arm V11 [ENG subtitles]/YouTube Clone (Automaton Robotics)


Zakłada, że całe, w pełni funkcjonujące ręce dostarczy robotykom zajmującym się sztuczną inteligencją na początku 2023 roku. Natomiast w kolejnym roku powinno się udać stworzyć cały górny tors z dwiema rękami, głową i oczami. – Wtedy będą już miały zastosowanie praktyczne, np. w magazynach – zapowiada młody wynalazca. – Nogi to jest może perspektywa kolejnych dwóch lat – szacuje. Tak więc Clone, bo tak ma się nazywać człekokształtny robot, będzie gotowy w 2026 roku.

Marzeniem Łukasza jest, aby każdy człowiek miał robota pomocnika, który wyręczy go przy wspomnianych wcześniej "zabieraczach czasu". A te uwolnione godziny mógł poświęcić na tworzenie lub zabawę.

Nervous Interface for Prosthetic Arms – Interwiev [ENG SUBTITLES]/YouTube Clone (Automaton Robotics)


***

Tytuł audycji: Trójka do trzeciej
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Łukasz Koźlik (student Politechniki Wrocławskiej, twórca start-upu Clone Incorporated)
Data emisji: 22.11.2021
Godzina emisji: 14.26

pr


Polecane