Pałac w Ciążeniu. To tu znajdują się tysiące masońskich dokumentów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pałac w Ciążeniu. To tu znajdują się tysiące masońskich dokumentów
Pałac w Ciążeniu nie jest szeroko znany wśród turystówFoto: Shutterstock/Szymon Mucha

Ciążeń, wieś w Wielkopolsce, położona na południowy wschód od Poznania, może poszczycić się dwoma zabytkami: XVI wiecznym kościołem pod wezwaniem Jana Chrzciciela oraz niezwykłym pałacem, jednym z nielicznych przykładów późnego baroku w tym regionie. To właśnie w Ciążeniu znajdują się jedne z największych zbiorów literatury masońskiej w Europie, pochodzące z XVIII wieku. 

– Osiemnastowiecznych dzieł jest tutaj kilka tysięcy, nie wspominając już o wielu wcześniejszych. Dlaczego znajdują się one właśnie tutaj? Pałac jest własnością poznańskiego uniwersytetu. W jego murach swoje zbiory gromadzi Biblioteka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z Poznania, jest tu także Dom pracy twórczej. specjaliści są zdania, że miejscowe, bogate zbiory literatury masońskiej stanowią jedne z trzech najważniejszych w Europie – przyznaje Marek Gaworski. 

Bajkowe położenie

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z połowy XIII wieku. – Był wzmiankowany jako własność księcia Przemysława I i siedziba kasztelanii. Później został ofiarowany poznańskim biskupom. Ze względu na piękno krajobrazu i ciekawe położenie w Ciążeniu wybudowano rezydencję, która służyła biskupom jako letnia siedziba – opowiada rozmówca Marty Piaseckiej. 

 Przeczytaj także:

Budowla została wzniesiona na prawym brzegu koryta Warty. Była wzmiankowana w dokumentach w XVI i XVII wieku. Wówczas była to jeszcze siedziba drewniana. W 1760 roku podjęto prace nad budową murowanego pałacu. Stało się to z inicjatywy arcybiskupa Teodora Czartoryskiego. – Ambitne plany powstania okazałego założenia przerwała jego śmierć, osiem lat później. Dokończenie budowy nastąpiło pod koniec tego samego stulecia, gdy biskupem był już Ignacy Raczyński – dodaje Trójkowy ekspert. 


Posłuchaj

3:46
Barokowy pałac w Ciążeniu. Nie tylko piękna okolica i fascynująca biblioteka (Trójka po królewsku)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Budowlę uznano za jedną z najciekawszych w Wielkopolsce. – Pałac swoją architekturą nawiązywał do barkowych budowli Warszawy i Drezna. Wyróżniał się ciekawymi zdobieniami, m.in. rokokowymi. Nie mogło także zabraknąć pięknego parku, który znakomicie nawiązywał do cech baroku – zwraca uwagę Marek Gaworski.  

PAŁAC W CIĄŻENIU Z LOTU PTAKA/Luźna Gadka

***

Tytuł audycji: Trójka po królewsku
Prowadzi: Marta Piasecka
Data emisji: 17.04.2023
Godzina emisji: 9.36

gs


Polecane