Reklama

reklama

"Nie mam czasu". Po co nam wymówki?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Nie mam czasu". Po co nam wymówki?
Czemu niektóre z nas nie potrafią odmawiać?Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi

– Najczęściej stosujemy wymówki, gdy chcemy uniknąć jakiś przykrych konsekwencji, czucia się niezręcznie –  mówi psycholog Aleksandra Plewka. – Pojawiają się myśli, że się ośmieszę, nie będę wiedzieć, jak się zachować, co powiedzieć. Powiedzenie "nie mam czasu" pozwala uniknąć tych wszystkich rzeczy, których się obawiam – wyjaśnia gość Trójki. 

"Nie mam czasu" to według amerykańskich ekspertów od finansów najczęstsza wymówka, jaką stosujemy przed ucieczką od obowiązków. – Najczęściej upatrujemy w prokrastynacji lęku przed byciem ocenianym. Jeśli np. już zacznę się uczyć nowego języka, to przyjdzie taki moment, kiedy trzeba będzie te nowe kompetencje sprawdzić – mówi psycholog Aleksandra Plewka. Najbardziej boimy się tego wysiłku, które nie daje natychmiastowej gratyfikacji. Nauka języków zapewne do takich należy, bo musi upłynąć sporo czasu, zanim zaczniemy się nim w miarę swobodnie posługiwać. 

Skąd się biorą początki prokrastynacji?

To, w jakim stopniu mamy skłonność do wiecznego odkładania obowiązków na ostatnią chwilę ma związek z tym, jak byliśmy oceniani w dzieciństwie. – Jeżeli byliśmy surowo oceniani albo mieliśmy dużo kar, jeśli zrobiliśmy coś niewłaściwego, albo mierzyliśmy się z wieloma wymaganiami osób najbliższych, którym nie mogliśmy jakoś sprostać, to zaczynami jako dzieci tworzyć wymówki – przekonuje rozmówczyni Piotra Firana i Radosława Nałęcza.  Jeśli nikt nas nie skoryguje i odkryjemy, że tak można, to w dorosłym życiu dużo łatwiej wciąż odkładać na później rozmaite obowiązki i aktywności – przyznaje.

Posłuchaj

11:22
Nie tylko "nie mam czasu". Skąd się bierze skłonność do wymówek? (Pora na Trójkę)
+
Dodaj do playlisty
+

 

 Przeczytaj także: 

Jak dodaje Aleksandra Plewka, problem z prokrastynacją najczęściej mają osoby, które uważają, że muszą osiągać najlepsze rezultat i osiągnięcia celu nie postrzegają jako procesu. – Jeśli mam założyć firmę to jedyne, o czym myślę, że pierwszym zarobionym milionie czy miejscu w dziesiątce najbogatszych Polaków – mówi psycholog. 

Prokrastynacja – dlaczego odkładasz na później i co z tym zrobić [9 sposobów]/Jacek Kłosiński

***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzą: Piotr Firan Radosław Nałęcz
Gość: Aleksandra Plewka (psycholog)
Data emisji: 17.04.2023
Godziny emisji: 7.10

gs

Polecane